Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • «Не природна реакція, а соціальний вибір»: як українці можуть якщо не обійтися без насильства, то знизити його рівень

«Не природна реакція, а соціальний вибір»: як українці можуть якщо не обійтися без насильства, то знизити його рівень

2 жовтня відзначають Міжнародний день ненасильства.

5 хв на прочитання02 Жовтня 2023, 10:17
Поділитись:

Усі знають, що насильство завдає і фізичних, і психологічних травм людям і часто веде до негативних наслідків для суспільства загалом. Звісно, замість використання насильства багато проблем можна вирішувати шляхом діалогу, медіації, вироблення конструктивних рішень і розуміння різних поглядів. Світова спільнота активно працює над зменшенням насильства і пропагує мирне врегулювання конфліктів, права людини, рівність статей і соціальну справедливість. 2 жовтня відзначають Міжнародний день ненасильства. Але чи могли би люди обійтися без насильства, чи все-таки воно є нормальним для нашого біологічного виду? На запитання GreenPost відповіла Тетяна Саніна — магістриня соціології, сімейна медіаторка, консультантка для пар, членкиня Національної асоціації медіаторів України та Української асоціації емоційно-фокусованої терапії, старша викладачка кафедри соціології НаУКМА, авторка романів про медіацію.

— Що таке ненасильство? Наскільки такий стан нормальний для людини?

— Ненасильство, як на мене, не є станом і точно не є природним станом. Я би сказала, що це — свідомий вибір дій чи бездіяльності людини у кожен конкретний момент. А от агресія, яка є попередницею насильства, досить природна. 

Так склалось еволюційно, що наші предки відповідали агресією на загрозу чи уявну загрозу, аби вижити. Хоча це лише один із варіантів реакції (поміж «біжи», «замри» та «дружи»), але саме вона досить часто вмикається у вигляді злості, котра стимулює нас проявляти насильницьку поведінку — для захисту чи  нападу (аби отримати щось для виживання себе та свого племені). Проте поза природною еволюцією, ми еволюціонували ще й культурно. І тепер свідомо обираємо, як проявляти свою агресію — насильницьки чи ненасильницьки. Тобто це не природна реакція, а соціальний вибір.

Питання лише в тому, щоби навчитися правильно визначати ту межу, за якою настає загроза, що вимагає проявів насильства. А де ще можна пробувати домовлятися. Тобто якщо нам або близьким загрожує реальна (а не словесна) небезпека, ми можемо й обираємо насильство. Як-от під час війни. 

— Як повномасштабне вторгнення змінило запит в Україні на медіацію, навчання ненасильницького спілкування тощо?

— На мою думку, та судячи зі змін у моїй практиці, збільшення кількості насильства у новинах та й у житті через військові дії спонукало  багатьох звернути увагу на  стосунки у власній сім’ї. Через що частина родин досить швидко припинила своє існування, а досить велика частина почала шукати допомоги, аби навести лад між собою, раз довкола так багато невизначеності та небезпек. Це якраз природнє явище — гуртуватися зі своїми, під час загрози. Тобто якщо у сім’ї до вторгнення було відчуття близькості, то воно посилилось. Якщо близькість була, але щось викликало дискомфорт, то такі пари зараз шукають можливості поправити ситуацію (через медіацію чи терапію). Якщо близькості не було, то пара зазвичай розпадається. Однак у моїй практиці з’явились запити на «цивілізоване розлучення», тобто люди хочуть розійтись, але ненасильницьки, без сварок і погроз.

Якщо говорити про більш публічну сферу — за межами сім’ї,  яка першою реагує на зміну соціальних обставин, — то я передбачаю, що запит на навчання ненасильницького спілкування буде  у громадах саме після перемоги.

Поки що всім потрібен досить високий рівень агресії, щоби долати перешкоди і невпинно працювати, коли вже немає сил. А де агресія, там багато насильства.

Не обов’язково фізичного, частіше — емоційного.  Після перемоги нам усім доведеться налагоджувати стосунки із людьми, що мають дуже відмінні досвіди — окупації, еміграції, війни на фронті, вимушеної колаборації, волонтерства тощо. Тоді медіаторам і фасилітаторам буде багато роботи. Поки, як на мене, у громадах чи навіть суспільстві потрібно підтримувати прийнятний рівень агресії, адже вона дає сили зрушити непідйомне, проте не дозволяти їй переростати у пряме насильство чи цькування незгодних.

— Як ми можемо якщо не повністю відмовитися від насильства у своєму житті (в умовах воюючої країни це в принципі неможливо), то принаймні знизити його рівень?

— Знизити прояви насильства в групі, особливо між людьми з відмінними досвідами, нелегко, особливо в країні, яка воює. Проте, якщо є гідна мета, то домовитися можна. Наприклад, що насильство ми здійснюємо лише до нападників, до тих, хто за межами нашого умовного племені. А для виживання та перемоги гуртуємося і бережемо кожного «свого», хай би яким відмінним від інших він був. Агресію як потужне джерело енергії домовитися спрямовувати або на ворога, або в мирне русло, тобто на дрібні й малі справи, що наближають перемогу чи підтримують членів племені у тилу чи на фронті. Найгірше, що можна зробити під час війни — це, відчуваючи безсилля через неможливість дотягнутися до ворога напряму, нищити своїх же одноплемінників, хай і словами в соцмережах. Отже, гуртуймося, шукаймо спільне між нами всередині племені, підтримуймо своїх та биймо ворогів.  

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Зображення згенеровано ШІ
Міжнародний день вакцини проти ВІЛ: огляд сучасних розробок
4 хв на прочитання18 Травня 2025
Енергетики можуть бути небезпечними: дослідження про зв'язок з раком крові. Фото з відкритих джерел
Виявлено зв'язок між інгредієнтом популярних напоїв та ризиком раку крові - дослідження
3 хв на прочитаннягодина тому
Революція в медицині: у Саудівській Аравії запрацювала клініка зі штучним інтелектом. Фото: Synyi AI
У Саудівській Аравії відкрилася перша у світі клініка, де діагнози ставить штучний інтелект
4 хв на прочитання3 години тому
Фото ілюстративне
Українці вживають у 2,5 рази більше солі за норму
2 хв на прочитання6 годин тому
Прогноз космічної погоди на 17-19 травня: очікуються геомагнітні бурі та радіозатемнення
1 хв на прочитання9 годин тому
Держпродспоживслужба назвала причини спалаху кишкової інфекції на Одещині
2 хв на прочитання12 годин тому
НСЗУ призупиняє оплати 36 медичним закладам по всій Україні
3 хв на прочитання15 годин тому
Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією: тест, який допоможе оцінити ваш ризик
3 хв на прочитання18 годин тому
Більше з GreenPost
Гороскоп на 18 травня 2025 року. Фото з відкритих джерел
Гороскоп на 18 травня 2025 року: сила духу, енергія дії та час вибору
3 хв на прочитання5 годин тому
На Волині рятувальники загасили палаючу вантажівку з вугіллям. Фото: ДСНС Волині
На Волині загорілася вантажівка з деревним вугіллям
1 хв на прочитання8 годин тому
Арешт зернового терміналу на Одещині: майно передано АРМА. Фото: БЕБ України
В Україні заарештовано зерновий морський термінал відомого бізнесмена
2 хв на прочитання11 годин тому
Ліквідація нарколабораторії на Івано-Франківщині: злочинці отримали вирок. Фото: Івано-Франківська обласна прокуратура
На Прикарпатті засуджено наркоділків, які вирощували коноплю на десятки мільйонів євро
2 хв на прочитання14 годин тому
Салат із печінки тріски зі свіжими овочами — готується дуже швидко та легко
1 хв на прочитання17 годин тому
Як створити екологічний міні-сад із перероблених матеріалів: практична ідея 2025 року
3 хв на прочитання23 години тому
Ожиріння бере в полон усе більше людей: у яких країнах проблема вийшла з-під контролю?
4 хв на прочитаннядень тому
У Запоріжжі завершують очищення річки Мокра Московка від нафтопродуктів
2 хв на прочитанняВчора