Догори
Дати відгук

Науковці з’ясували, в якому одязі людина «невидима» для комарів

Експерименти показали, що очі комарів віддають перевагу певним довжинам хвиль у видимому спектрі.

2 хв на прочитання21 Червня 2022, 00:42
Поділитись:

Комарів приваблюють три основні ознаки: дихання, піт та температура шкіри. Проте нещодавно науковці додали до цього списку ще й червоний колір, що випромінює шкіра кожної людини для цих комах. Є гарна новина: є одяг, який може зробити цей відтінок менш привабливим. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.

Фахівці Вашингтонського університету з'ясували, що комарі особливо охоче летять до людей, одягнених у червоний, помаранчевий, чорний і блакитний кольори. При цьому вони схильні ігнорувати зелений, фіолетовий, синій і білий.

Для експерименту науковці відслідковували поведінку самиць комара Aedes aegypti, який передає жовту лихоманку, лихоманку денге, віруси чікунгунья та Зіка. Комах тримали у мініатюрних камерах, де розпорошували різні запахи та показували різні картинки, наприклад, людську руку або білу цятку. Без усіляких ароматів комарі ігнорували всі зображення. Після розпилення CO2 комарі продовжували ігнорувати цятку, якщо вона була зеленого, синього чи фіолетового кольору. Але якщо цятка була червоною, помаранчевою, чорною або блакитною, москіти летіли до неї.

Як це влаштовано: CO2 з дихання людини стимулює очі комарів сканувати певні кольори та інші ознаки, пов'язані з його потенційною жертвою. Нюх впливає на те, як вони реагують на візуальні сигнали. Експерименти з кольоровими цятками показали, що після запаху CO2 очі комарів віддають перевагу певним довжинам хвиль у видимому спектрі. Співавтор дослідження Джеффрі Ріффел зазначив, що це схоже на те, що відбувається з людиною, коли вона на вулиці чує запах кави чи булок — людина починає шукати кав'ярню чи пекарню.

Відкриття науковців може стати в нагоді для розробки ефективних репелентів, пасток та інших методів захисту від комах. Проте науковці зазначили, що потрібні й додаткові дослідження, оскільки інші комарі можуть мати інші кольори.

Також науковці розповіли, хто належить до найбільш привабливих «жертв» комарів.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.