Науковці вперше зафіксували випадки непроникаючого репродуктивного спарювання у ссавців. Вони зняли цей процес у групи кажанів, які живуть на горищі церкви в Нідерландах, а також перебувають в українському реабілітаційному центрі для кажанів. Свою роботу дослідники опублікували у журналі Current Biology, розповідає «Дзеркало».
У більшості ссавців — групи, до якої входять кажани та люди — запліднення відбувається всередині організму, як і вагітність. Вважається, що у самців пеніси розвинулися так, аби доставляти сперму близько до яйцеклітин під час сексу.
Біолог-еволюціоніст Ніколя Фазель з Університету Лозанни (Швейцарія) та його команда з'ясували, що пергачі пізні (Eptesicus serotinus) спаровуються не так, як інші ссавці. Дослідники помітили, що ці кажани мають досить великий і незвичайний пеніс — в ерегованому стані він сягає 22 % від довжини самої тварини і має опуклий кінець у формі серця. А його довжина і товщина значно перевищують глибину та діаметр піхви самиць.
«Ми подумали, що такий пеніс дуже складно кудись ввести», — зазначив Фазель.
Науковці так би закінчили своє дослідження, але їм допоміг випадок. Біолог отримав електронного листа від любителя кажанів з Нідерландів Яна Юкена з темою «EPtesicus penis». До нього було прикріплено зняте на горищі в церкві відео, на якому кажани займаються сексом.
В результаті автори роботи проаналізували 93 ймовірні випадки спарювання, що сталися на горищі церкви, а також ще 4 випадки з реабілітаційного центру кажанів в Україні.
У результаті з'ясувалося, що під час сексу самець хапає самицю за спину і кусає її за шию, ймовірно, щоб утриматися. Потім він переміщає свій ерегований пеніс навколо хвостової перетинки самиці у пошуках вульви, а коли виявляє її, завмирає, міцно притискаючи до неї пеніс. У результаті сперма потрапить у піхву без проникнення.
За словами науковців, половина зареєстрованих злягань тривала 53 хвилини або менше, а найдовший статевий акт тривав 12,7 години.
Також ми розповідали про сказ, кажани в холодильнику та інші важливі речі: що слід знати про реальну небезпеку рукокрилих.