Вчені, які досліджують вплив кофеїну на організм людини, спростували популярну в соціальних мережах рекомендацію уникати кави протягом 90-120 хвилин після пробудження. За словами експертів, хоча відтермінування ранкової кави може мати певні переваги, наукових доказів на підтримку цієї теорії недостатньо.
Мерілін Корнеліс, дослідниця кофеїну з Медичної школи Фейнберга Північно-Західного університету, пояснює, що кофеїн діє, блокуючи рецептори аденозину – речовини, яка викликає сонливість. При цьому, за словами Майкла Гранднера, директора програми досліджень сну Університету Арізони, стимулюючий ефект настає через 20-30 хвилин після вживання.
"Кожен реагує на кофеїн по-різному, тому не існує універсального рішення щодо часу його вживання", – підкреслює доктор Корнеліс. Деяким людям достатньо однієї ранкової кави на весь день, тоді як інші потребують додаткової дози через кілька годин.
Нейробіолог армії США Еллісон Брагер зазначає, що для багатьох професій, включаючи військових, пожежників та хірургів, відкладання ранкової кави може бути навіть небезпечним. Дослідження підтверджують, що кофеїн покращує розумову гостроту та фізичну працездатність.
Експерти також спростували твердження про те, що рання кава порушує природний процес пробудження організму. Дослідження показали, що у людей, які регулярно вживають кофеїн, він майже не впливає на ранкові рівні кортизолу.
Єдина рекомендація від науковців – уникати кофеїну за 6-8 годин до сну, а за наявності проблем із засинанням – за 8-12 годин. Якщо ж виникає потреба у кофеїні протягом всього дня, варто проконсультуватися зі спеціалістом зі сну, оскільки це може вказувати на розлади сну, такі як безсоння або апное.
Більше новин читайте на GreenPost.