Догори
Дати відгук

Науковці навчилися визначати вік органів — це допоможе у створенні ліків від старіння

Також можна буде виявляти захворювання на ранніх стадіях.

2 хв на прочитання08 Січня 2024, 22:32
Фото: CC0 Public Domain Фото: CC0 Public Domain
Поділитись:

За останнє десятиліття науковці розробили кілька підходів, що дозволяють оцінити старіння на клітинному рівні. Найвідоміший — епігенетичний годинник. Він ґрунтується на аналізі ДНК, у структурі якої з роками змінюється ступінь метилювання, тобто приєднання метильної групи до певних генів. Відстежуючи ці так звані епігенетичні мітки, можна визначити біологічний вік. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.

Є ще метод транскриптомного годинника. Він використовує транскриптом — набір генів, які зчитуються з ДНК при виробництві білків. Ще більш привабливою виглядає ідея використовувати як біомаркери самі білки. Якщо такі знайдуться, вони стануть чудовими мішенями для розробки ліків проти старіння, а для оцінки біологічного віку буде достатньо провести простий аналіз крові.

Недолік усіх цих підходів у тому, що вони оцінюють темпи старіння всього організму. У Стенфордському університеті встановили, що прискорене старіння тільки одного з органів підвищує ризик передчасної смерті. Згідно з отриманими результатами, приблизно у кожної п'ятої людини віком понад 50 років один із органів старіє з аномально високою швидкістю, а у кожного шістдесятого таких органів два. При цьому прискорене старіння одного органу підвищує ризик смерті протягом наступних 15 років на 20-50 %, а відразу двох — у 6,5 раза.

Тепер науковці розробили методику, за допомогою якої за рівнем білків у плазмі можна визначити біологічний вік окремих частин організму, а, отже, й оцінити загрози для здоров'я. Автори сподіваються, що розроблений ними простий метод визначення біологічного віку органів, заснований на аналізі крові, дозволить виявляти захворювання на ранніх стадіях, а надалі — і створювати ліки від певних видів старіння.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.