Буряк — відомий український овоч з дивовижними оздоровчими властивостями. Однак на особливу увагу заслуговує саме буряковий сік. Це природна скарбниця багатьох вітамінів і мінералів.
Американські вчені розповіли, що сік буряка багатий азотною кислотою, яка ефективно очищує кровоносну систему.
Буряковий сік містить у собі речовини, які покращують циркуляцію крові в різних органах тіла. Крім цього, вживання буряка сприяє зниженню артеріального тиску і запобігає ризику виникнення кардіоваскулярних захворювань.
Він багатий харчовими волокнами, які, зв’язуючись з частинками холестерину, збільшують його виведення з організму. Крім того, цей інгредієнт впливає на правильну перистатику кишечника і впливає на відчуття ситості.
За словами експертів, можна значно знизити ймовірність розвитку старечої деменції, інсульту або інфаркту за допомогою щоденного вживання однієї склянки бурякового соку. Відомо, що кабачки, шпинат і селера також містять велику кількість азотної кислоти.
Буряковий сік містить щавлеву кислоту, яка не рекомендована в раціоні людей, які борються з оксалатними каменями в нирках.
Крім того, у людей зі схильністю до низького артеріального тиску регулярне вживання бурякового соку може призвести до надмірного зниження АТ (гіпотонії).
Більше новин читайте на GreenPost.