На Волині в межах природних заказників виявлено 2700 приватних ділянок
Антилідером за кількістю приватизованих земельних наділів став колишній Любомльський район.
Ідеться про понад 1000 гектарів у 25 заказниках місцевого та загальнодержавного значення. Загальна площа приватизованих 78 ділянок у заказниках загальнодержавного значення становить майже 17 га. Як повідомили в Українській Природоохоронній Групі — UNCG, йдеться про ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Стохід» і ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Згоранські озера».
Яким є цільове призначення цих ділянок?
- 2370 ділянок — 88 % загальної кількості — для ведення особистого селянського господарства.
- 191 ділянка — 7 % — для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
- 54 ділянки — 2 % — для ведення підсобного сільського господарства.
- Решта — 3 % — для індивідуального садівництва, будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг і допоміжних операцій, ведення фермерського господарства, індивідуального дачного будівництва.
Як повідомили екологи, антилідером за кількістю приватизованих земельних наділів став колишній Любомльський район (нині Ковельський) — 1430 ділянок. Майже всі вони розміщені на території загальнозоологічного заказника місцевого значення «Буг», що межує з Польщею. З 3556,6 га заказника приватизовано 9,5 % його площі.
Екологи зауважують, що за статтями 83 та 84 Земельного Кодексу, передача в приватну власність державних і комунальних земель під об’єктами природно-заповідного фонду, якщо інше не передбачене законом, не допустима. А за Законом України «Про природно-заповідний фонд» природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. Навряд господарювання у вигляді розорювання можна характеризувати як особливий режим охорони.
В UNCG стверджують, що значна частина ділянок була передана у приватну власність у 2019, 2020 та навіть 2021 році, в останній місяць, коли Держгеокадастр мав повноваження розпоряджатись землями (до підписання закону № 2194 у травні 2021 року).
Екологи вже звернулись до Офісу Генпрокурора та Волинської ОДА з вимогою перевірити законність надання ділянок у приватну власність у межах природно-заповідного фонду та вжити необхідних заходів щодо забезпечення режиму охорони об'єктів природно-заповідного фонду.
Нагадаємо, СБУ попередила виведення з держвласності 50 га лісу на елітних землях Київщини (відео).