- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медреформа
- На Львівщині зафіксували перший випадок правця у дорослого та три підозри на дифтерію
На Львівщині зафіксували перший випадок правця у дорослого та три підозри на дифтерію
Війна збільшує ризики для здоров’я, і йдеться не тільки про хронічний стрес.
Через ігнорування профілактичних щеплень зростає ймовірність поширення небезпечних інфекцій. Навіть у відносно безпечних регіонах. А люди, в яких з’явилися симптоми, що можуть свідчити про розвиток небезпечних захворювань, через неспокійну ситуацію в країні нерідко відкладають візит до фахівця, пишеwz.lviv.ua.
Правець
За інформацією Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, виконуючи будівельні роботи, 32-річний чоловік порізав ногу болгаркою. Втім, по медичну допомогу відразу не звернувся – чекав, поки рана сама загоїться. Забив на сполох, коли з’явилися судоми ураженої кінцівки.
У лікарні пацієнту ввели протиправцевий імуноглобулін. На стаціонарному лікуванні чоловік пробув три тижні, після чого його виписали додому. Проте й далі мусить залишатися під наглядом лікарів.
Відомо, що житель Львівщини не отримав ревакцинації від правця, пропустивши три дози правцевого анатоксину. Як нагадують в обласному центрі контролю та профілактики хвороб, планову вакцинацію від правця проводять у 2, 4, 6 та 18 місяців, а потім – у 6, 16, 26, 36, 46, 56 і так далі років. «Аж до 106», – кажуть фахівці. У разі травми (не важливо, важкої чи легкої) необхідно провести екстрену профілактику, чого пацієнт також не зробив.
Спори бактерій, які викликають правець, від людини до людини не передаються, а живуть у ґрунті й кишковому тракті тварин. В організм людини можуть потрапити навіть через незначний поріз або укус тварини.
Як проявляється правець:
- болем і посмикуванням м’язів;
- тризмом (хворому важко широко відкрити рот);
- сардонічною (дивною) посмішкою;
- судомами, які з часом посилюються, поки хворий не починає вигинатися дугою, спираючись при цьому на п’ятки та потилицю.
Хвороба може призводити до зупинки дихання й роботи серця. Летальність при цьому захворюванні становить до 40%, а його причиною може стати будь-яка травма, тож медики закликають не нехтувати вакцинацією.
Якщо ви пропустили ревакцинацію, скажімо, у 26 років і зараз вам 29, не чекайте, коли виповниться 36. Зверніться до свого сімейного лікаря та отримайте щеплення.
Дифтерія...
За повідомленням керівниці Центру Наталії Іванченко, у трьох жителів Львівської області – чоловіка та двох жінок – запідозрили дифтерію. Жоден із них своєчасно не ревакцинувався від цієї небезпечної хвороби. До медиків звернулися зі скаргою на біль у горлі, який посилювався під час ковтання. Дифтерію лікарі запідозрили, зауваживши характерний наліт на слизовій, який погано знімався.
В одного із пацієнтів бактеріологи виділили збудник дифтерії, але не токсикогенний штам. У другого – збудник, який за будовою схожий на збудник дифтерії. Щодо третього, тривають лабораторні дослідження. Перших двох пацієнтів вже виписали зі стаціонару, третій – продовжує лікування. «Якщо в суспільстві є багато вчасно невакцинованих людей, то дифтерія буде і, на жаль, не всі одужають», – констатує головна епідеміологиня області. Радить кожному пригадати, коли він востаннє робив щеплення від дифтерії. Вакцинуватися від цієї інфекції, як і від правця, дітям потрібно у 2, 4, 6 і 18 місяців, у 6 та 16 років. А дорослим – кожні 10 років.
...і рак
У Першому медоб’єднанні Львова врятували 52-річну пацієнтку з колоректальним раком. Жінка звернулася з ІІІ стадією хвороби, коли пухлина вже поширилася на лімфатичні вузли.
Лікарі відділення онкології та онкохірургії провели пацієнтці курс променевої й хіміотерапії. А після цього прооперували – через невеликі розрізи видалили уражену злоякісним утвором ділянку прямої кишки та з’єднали два кінці. Під час такої операції хірурги формують на передній черевній стінці пацієнта отвір, через який виходитиме кал. На жаль, у 70% стома накладається пожиттєво, внаслідок чого людина отримує інвалідність І або ІІ групи. Але цій жінці стому наклали тимчасово. На п’ятий день вона повернулася додому.
Онкохірурги звертають увагу: колоректальний рак – другий за поширеністю серед онкозахворювань. Серед його проявів:
- часті закрепи або проноси;
- біль і здуття живота;
- виділення крові під час дефекації;
- різка втрата ваги;
- анемія.
Втім, на початках ці симптоми не є яскравими. Щоб вчасно виявити захворювання, всім людям після 45 років спеціалісти радять регулярно проходити колоноскопію – ендоскопічне обстеження кишківника. Це треба робити як мінімум раз на п’ять років. А якщо цей вид раку виявляли у найближчих родичів, то й частіше.
Колоноскопія є безплатною за наявності скерування від сімейного лікаря. Попри війну, лікарі закликають не ігнорувати профілактичних оглядів. Якщо ви – внутрішньо переміщена особа, можете звернутися до лікаря першого контакту за місцем фактичного проживання. Фахівець зобов’язаний вас прийняти і без декларації.
До слова, чай певної температури сприяє зниженню артеріального тиску.