- Головна
- Новини
- Агро
- Агробізнес UA
- На Львівщині фермер на 40 гектарах вирощує рідкісні горіхи та делікатесні трюфелі (відео)
На Львівщині фермер на 40 гектарах вирощує рідкісні горіхи та делікатесні трюфелі (відео)
Для цього він використовує новітні органічні технології
Незвичайний для України чорний горіх вирощує на Львівщині у селі Банюнин фермер Михайло Костюк. Плантацію львів’янина вважають однією з чи не найбільших в країні – майже 40 гектарів. Повідомляє "ТРК ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ".
Чорний горіх унікальний тим, що деревина з нього дуже цінна, використовується в оздобленні дорогих автівок та яхт. Однак наразі особливого прибутку пан Михайло не має, адже стовбур дозріє до збуту років за тридцять, але бізнес, каже, вигідний.
З 1 гектара можна добути 600 кубів деревини. За 1 куб деревини можна заробити в середньому 5000 євро, а це близько 3 мільйонів євро з лише гектара. Нині ж львів’янин продає саджанці навіть клієнтам з Австрії. За 1 саджанець – 11 євро.
Вирощує їх фермер особливим способом – на білих трюфелях. Гарному росту та врожаю на городі садівник завдячує не просто випадку, а мікуризації, тобто симбіозу гриба з рослиною, який покращує ріст і врожайність.
За рік він отримав приріст саджанців горіха у 60 см. У себе на городі Михайло мікуризував майже все, навіть картоплю. Гриби, які поселяються на корінні рослин, стають ніби його продовженням. Допомагають засвоювати поживні речовини, якщо є потреба, забезпечують вологою, а ще виділяють невелику кількість антибіотиків, відновлюють ґрунт та збільшують урожай щонайменше на 30 – 40 %.
Після мікуризації можете розраховувати та на грибний урожай. Якщо дотримуватися усіх вимог технології, якщо замікуризувати територію, не обробляти хімічними речовинами, то за 5−10 років трюфель буде рости на вашій території.
Максимальний урожай трюфеля отримують через 20 років – близько 20 кг, а це 40 тисяч доларів з гектара на рік.
На плантаціях самих лише горіхів десятки видів. 70% саджанців продає на вітчизняний ринок, а решту за межі країни.
Знаходиться господарство Михайла Костюка при трасі Київ-Чоп. Тут фермер також розмістив крамничку самообслуговування, де нема ані продавців, ані каси – все на довірі. Зараз продають гарбузи та інші овочі, фрукти та саджанці.
Щодня фермер заробляє на цьому 1000-1500 грн, які люди залишають у скляній банці за придбаний товар. Каже, заробляв би втричі більше, якщо цього року вродили б ще і яблука. Так він працює вже третій рік.
Нагадаємо, господар з Рівного вирощує гарбузи гіганти (відео).