Мозок у кожній присосці: науковці розкрили секрет надзвичайної моторики щупалець восьминогів

2 хв на прочитання4 години тому
Зображення згенеровано ШІ

Для порівняння науковці також дослідили нервову систему кальмарів.

Дослідники з Чиказького університету зробили прорив у вивченні нервової системи восьминогів. Виявилося, що їхні щупальця мають сегментовану нервову систему, яка працює за модульним принципом. Це відкриття може допомогти зрозуміти, як організм керує м'якими тканинами з високим ступенем гнучкості, а також надихнути на розробку нових біомеханічних пристроїв. Результати дослідження опубліковано в журналі Nature.

Як працює «мозок» щупалець

У кожному з восьми щупалець восьминога міститься складна мережа нервових вузлів, яка контролює рухи незалежно від головного мозку. Найбільша частина цієї системи — осьовий нервовий шнур (ANC), який проходить уздовж усього щупальця. Дослідники виявили, що цей нервовий шнур має чітко виражену сегментацію: нервові клітини організовані в окремі модулі, а нервові закінчення розміщені у проміжках між цими сегментами.

Ця сегментованість дозволяє щупальцям координувати складні рухи та реагувати на подразники без сигналів від головного мозку. Наприклад, окремі сегменти можуть працювати разом, аби забезпечити контроль над присосками, створюючи унікальну «карту» управління рухами — сакеротопію.

Чому це відкриття важливе

Схожі сегментовані структури зустрічаються в інших тварин, наприклад, у комах чи хребетних, але у молюсків вони виявлені вперше. Це свідчить про те, що еволюція незалежно створила подібні механізми управління складними рухами в різних гілках живих організмів.

Окрім того, аналіз структури нервової системи восьминогів може допомогти у розробці нових роботизованих пристроїв, здатних гнучко змінювати свою форму й адаптуватися до різних умов. Інженери вже давно шукають способи створення м’яких роботів, які могли б виконувати завдання у важкодоступних середовищах — наприклад, у глибоководних дослідженнях або хірургії.

Восьминоги vs кальмари: ключові відмінності

Для порівняння науковці також дослідили нервову систему кальмарів. Виявилося, що у них сегментація є лише в тих частинах тіла, де є присоски, тоді як у гладких частинах їхніх щупалець вона відсутня. Це ще раз підтверджує, що гнучкість і складність рухів прямо пов’язані з сегментованістю нервової системи.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: