Центр медичної статистики МОЗ України не веде статистики випадків, коли батьки відмовилися від медичної допомоги. Про це йдеться у його відповіді на запит публічної інформації щодо нездійснення медичного втручання до дітей за наявності відмови батьків на платформі «Доступ до правди».
Нагадаємо, у пояснювальній записці, котра обґрунтовує необхідність прийняття законопроєкту 3625 про можливість медичного втручання без згоди батьків, ідеться:
«До цих пір неврегульованим залишається питання забезпечення найкращих інтересів дітей, стан здоров’я яких потребує медичного втручання, проте законні представники дитини відмовляються від такої допомоги, зокрема, із релігійних переконань, погоджуючись на смерть або каліцтво дитини, або коли взяти у них відповідну згоду неможливо».
Законотворці звинувачують батьків у тому, що рівень смертності немовлят в Україні у 2018 р. становив 7 випадків у розрахунку на 1000 живонароджених, рівень смертності дітей у віці до 5 років – 8,4 випадку, що є відчутно вищим, ніж в інших європейських країнах. А також у тому, що рівень захворюваності дітей першого року життя також є досить високим: 1 414,51 випадку на 1000 дітей у 2018 році. На думку законотворців, несумлінні батьки винні й у тому, що за 2018 р. в Україні вперше встановлено інвалідність 16 208 дітям віком до 18 років (21,3 випадку на 10 000 дітей). Окрім того, саме через відмову батьків від лікування у 2018 році було виявлено 876 нових випадків онкологічних захворювань у дітей віком до 17 років (11,51 на 100 тис. дітей відповідного віку).
Однак із наведеної відповіді МОЗ можна побачити, що збір інформації про випадки відмови батьків від медичного втручання за наявності загрози життю дитини взагалі не проводиться. Утім, наголошує очільниця ГО «Вакцинація: вільний вибір» Вероніка Сідоренко, не вказано причин такого стану справ.
«Можна лише припустити, що кількість таких відмов дорівнює нулю або є катастрофічно низькою, — сказала вона у своєму коментарі GreenPost. — Що ще раз показує необґрунтованість та лицемірність пояснювальної записки до законопроєкту, у якій повідомляється про випадки дитячої смерті та ненадання медичної допомоги і вказується на батьків як чинник такого становища справ. Тобто не недосконалість медичної системи, не нестача фінансування і спеціального обладнання, кадрів, належного інформування є причиною показників смертності або ушкоджень дітей, а саме батьки є винуватцями такої статистики».
Нагадаємо, Кабмін хоче дозволити медичне втручання без згоди батьків.
Також ми розповідали, що юрист назвав дозвіл на медичне втручання без згоди батьків чи опікунів правовим нонсенсом.
Окрім того, законопроєкт щодо медичного втручання без згоди батьків потребує доопрацювання.