Догори
Дати відгук

Дозвіл на медичне втручання без згоди батьків чи опікунів – правовий нонсенс

Про це розповів юрист.

2 хв на прочитання15 Червня 2020, 19:10
Поділитись:

Законопроєкт 3625 «Щодо забезпечення прав дітей у сфері охорони здоров'я» відразу після оприлюднення викликав протестний рух. Особливо обурили суспільство пропоновані Кабміном зміни до ст. 43 Основ законодавства України про охорону здоров'я стосовно того, що медичні втручання дітям до 14 років будуть робити без згоди батьків.

«Останнім часом юристи "при владі" мене дуже часто шокують своїми "витворами мистецтва", – прокоментував ситуацію для GreenPost юрист Олександр Гуміров. – Черговим таким прикладом правової безглуздості є пропоновані Шмигалем зміни. Конституція України забороняє примусову медицину і визначає батьків законними представниками дітей до 14 років. Будь-який закон не може суперечити Конституції. Якщо дивитись не тільки на букву закону, а й на його дух, ніхто не може відхилити право батьків щодо їхньої малолітньої дитини. Щоб це зробити, попередньо треба позбавити цих батьків батьківських прав. А якщо це сумлінні батьки і немає підстав для такого позбавлення, то ніхто не може відхилити право батьків щодо їх малолітньої дитини. Коло замкнене. Пропонована Шмигалем норма про те, що у разі відсутності згоди батьків на медичне втручання таку згоду надаватимуть органи опіки та піклування (без попереднього позбавлення батьківських прав) є прямим порушенням Конституції. Й обмовка у цій нормі про "можливі тяжкі наслідки" є правовим нонсенсом, оскільки законодавством не визначено терміну "можливі тяжкі наслідки", відтак усе, що завгодно, можливо вважати такими наслідками і все, що завгодно, неможливо вважати такими наслідками».

На думку Олександра Гумірова, внаслідок порушення принципу правової визначеності і суперечності Конституції цей проєкт закону у разі прийняття можна буде оскаржити в Конституційному Суду України як неконституційний.

Нагадаємо, Кабмін хоче дозволити медичне втручання без згоди батьків.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.