- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медреформа
- МОЗ дозволило двом київським медзакладам брати гроші за безкоштовні послуги
МОЗ дозволило двом київським медзакладам брати гроші за безкоштовні послуги
Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов підсунув уряду на підпис документ, яким дозволяється двом столичним медичним закладам брати гроші з пацієнтів за ті послуги, які й так оплачуються державою. Про це у своїй колонці на Українські правді написала народна депутатка України Олександра Устінова.
За її словами, Степанов провернув нехитру схему, щоб вказаний документ було підписано Прем'єром Шмигалем – на засіданні уряду під стенограму він зачитав один текст документу, а на підпис надіслав інший.
Як пише Устінова, два комунальні медзаклади столиці відмовилися проходити процедуру автономізації відповідно до вимог другого етапу медреформи і на засіданні уряду для них вирішили чомусь зробити виняток – зобов'язати НСЗУ, незважаючи на це, все-таки підписати з ними договір. Уже це викликає чимало питань. Однак це ще не все.
«Мова йде про зміни до постанови № 391, якими з-під закону виводять дві київські лікарні: "Центр мікрохірургії ока" та "Київський міський центр репродуктивної та перинатальної медицини". В тексті, зачитаному з голосу міністром Степановим на засіданні уряду чітко йде мова про те, що хоча ці київські лікарні і не автономізувалися, уряд робить для них виключення і зобов'язує НСЗУ таки заключити з ними договори. Несправедливо? Так. Лобізм столичних лікарів, в той час як тисячі інших лікарень по всій Україні мали привести у відповідність документи? Так. Але все виявилося набагато гірше», - пише депутатка.
Далі вона подає два скани документів – один з них був зачитаний під стенограму міністром Степановим:
«А ось документ, який потім надіслав МОЗ як такий, що був проголосований урядом. І от у ньому текст вже кардинально інший»:
«В цьому документі вже йде мова не просто про укладення договору з двома неавтономізованими київськими лікарнями, але й про те, що ті послуги, за які платитиме держава, будуть так само платними. Тобто спочатку за пацієнта за послугу гроші перераховуватиме держава в рамках нової системи, де "гроші ходять за пацієнтом", а потім за цю ж послугу можна буде взяти гроші і у самого пацієнта, бо вона внесена до переліку "платних послуг"», - пише депутатка.
Ще раз: для двох медичних закладів України зробили виняток – їхні пацієнти будуть змушені платити за ті послуги, які мають бути для громадян України безкоштовними, тобто оплаченими державою.
У МОЗ уже опублікували недолуге начебто спростування, у якому ніякого спростування немає. Навпаки, у міністерстві опосередковано підтверджують інформацію Устінової, наголошуючи на тому, що проєкт постанови і власне постанова – це два різні документи.
«В даному випадку Міністерством охорони здоров’я був розроблений проект постанови, який потім надіслали в міністерства та інші органи виконавчої влади для своїх зауважень. Потім ці зауваження або враховуються, або не враховуються. Уже узгоджений проект постанови виноситься на засідання Уряду», - йдеться у відповіді МОЗ.
Якщо сильно вчитуватися, то начебто у МОЗ натякають, що Устінова поміняла документи місцями. Тобто спочатку був проєкт з преференціями для двох медзакладів, а потім – текст, зачитаний Степановим на уряді. Однак це лише ймовірна інтерпретація бюрократичної мови. Чітких спростувань від міністерства досі немає.
Тим часом, як пише Устінова, з декларацій керівників вказаних лікарень зрозуміло, що живуть вони явно не на свою зарплату.