Понад 16 місяців минуло з моменту запуску другого етапу земельної реформи в Україні, який передбачав відкриття ринку землі для юридичних осіб. За цей період було укладено договори купівлі-продажу на 148 тисяч земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 442,7 тисяч гектарів. Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль у своїй авторській колонці на Liga.net, пише Аграрії Разом.
Міністр підкреслив, що загальна площа земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в Україні становить 24,9 млн га, отже, юридичними особами було викуплено лише 1,77% від загальної площі таких земель з моменту відкриття ринку. Віталій Коваль вважає, що це спростовує застереження про те, що підвищення ліміту на купівлю землі призведе до її масованої скупки великими агрохолдингами, а малі фермери не матимуть доступу до ринку.
За словами міністра, із земель сільськогосподарського призначення, відчужених з 1 січня 2024 року, лише 39,2 тисячі ділянок загальною площею 120,05 тисяч гектарів були придбані юридичними особами. Таким чином, частка юридичних осіб від загальної площі проданих товарних земель склала 27,1%.
Віталій Коваль також зазначив, що в Україні лише одна юридична особа наблизилася до встановленого обмеження у 10 тисяч гектарів в одні руки. ТОВ «Земельний край» викупило близько 9 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення.
Крім того, відкриття ринку землі позитивно вплинуло на її вартість. Якщо у грудні 2023 року середня ціна за гектар становила 38,8 тис. грн, то у березні 2025 року вона зросла до 53,1 тис. грн, що становить майже 37% зростання. Міністр наголосив, що це безпосередньо збільшує доходи землевласників, які вирішили продати свої ділянки, а також розширює можливості для кредитування аграріїв під заставу землі.
«Таким чином, можна стверджувати, що обраний підхід до відкриття ринку землі виявився вдалим і збалансованим. За понад рік лише 0,48% земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва перейшли у власність компаній, і близько двох тисяч юросіб взяли участь у ринку. Це означає, що механізм працює – і відкриття ринку не закрило шлях до землі для малих та середніх аграріїв, створивши нові можливості для масштабування їх діяльності», – підсумував Міністр.
Віталій Коваль також запевнив, що уряд і надалі підтримуватиме малих аграріїв, зокрема через Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, який надає до 50% гарантій для фермерів із земельним банком до 500 гектарів, що сприятиме залученню кредитних коштів для купівлі землі тими аграріями, які раніше не мали доступу до кредитування. Це, на думку міністра, створює передумови для більшої рівності можливостей та сталого зростання аграрного сектору України.
Більше новин читайте на GreenPost.