Догори
Дати відгук

Міні-печінка: новий метод дозволить не чекати на донорську печінку, а створювати заготівлі просто в організмі пацієнта

Дослідники вже мають добровольця, який стане першим учасником випробувань серед людей.

2 хв на прочитання12 Квітня 2024, 11:31
Зображення ілюстративне Зображення ілюстративне
Поділитись:

Від захворювань печінки щороку вмирають десятки тисяч людей. За даними ВООЗ на 2020 рік, цироз печінки посідає 8 місце у структурі причин смертності для країн із рівнем доходу нижчим за середній. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.

У 2017 році захворювання спричинило 1,32 млн смертей серед жінок та 883 тисяч смертей серед чоловіків у світі. Багатьох із них можна було врятувати за допомогою пересадки, але в трансплантології постійна нестача донорських органів. Причина в тому, що орган, підготовлений для пересадки, не може зберігатися довго, за цей час може так і не знайти той, кому він підійде за всіма медичними показаннями.

Тепер команда науковців на чолі з професором патології з Пітсбурзького університету Еріком Лагассом запропонувала новий підхід до лікування хвороб печінки. Біотехнологи випробовують метод, який може дозволити створювати заготівлі чи органоїди просто в організмі пацієнта — зокрема в лімфатичних вузлах, розташованих поруч із печінкою. Вони добре підходять для такого експерименту, оскільки, по-перше, вузли добре постачаються кров'ю, що дозволить не обмежувати майбутній органоїд у поживних речовинах, а по-друге, їх буквально сотні по всьому тілу, і якщо якісь із них будуть використовуватися в як «інкубатори», решта візьмуть на себе додаткове навантаження.

Раніше керівник проекту близько 10 років вивчав клітинні методи лікування захворювань печінки та проводив експерименти з мишами. Отримати доступ до печінки лабораторних мишей дуже складно через їхній маленький розмір, тому науковці вводили клітини в селезінку й інші ділянки тіла, щоб визначити, чи зможуть вони мігрувати. При розтині мишей вчені виявили у лімфатичних вузлах невелику печінку.

Дослідники провели подальші експерименти на мишах, свинях та собаках і встановили, що печінка не росте нескінченно. При цьому лімфатичний вузол, в якому виріс новий орган, згодом повністю зникає, а печінка починає підтримувати наявний орган. Уже зголосився доброволець, який стане першим учасником випробувань серед людей. Якщо лікування подіє, у його організмі зросте друга печінка. Фахівці планують спостерігати за пацієнтами протягом 12 місяців та завершити роботу за два роки.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.