Догори
Дати відгук

Методи лікування хвороби Паркінсона в Україні та в Європі

Європейські вчені винайшли ефективне лікування, що зменшує прояви симптомів хвороби на 80-90%

6 хв на прочитання11 Квітня 2021, 15:15
Європейські вчені винайшли ефективне лікування, що зменшує прояви симптомів хвороби на 80-90% Європейські вчені винайшли ефективне лікування, що зменшує прояви симптомів хвороби на 80-90%
Поділитись:

Сьогодні, 11 квітня, Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона. За оцінками експертів, у світі налічується 4 млн пацієнтів, а у 2040 р. їхня кількість сягне 14,2 млн, оскільки людство стрімко старіє. Згідно зі статистикою МОЗ, в Україні зареєстровано понад 23 000 людей із хворобою Паркінсона, або 61,4 на 100 000 населення. Кожного року про цей діагноз дізнаються від лікарів 2 500 українців.

Але лікарі стверджують, що таких людей, як мінімум, удвічі більше. Розбіжність має цілком об’єктивні причини. Річ у тім, що хворобу Паркінсона, особливо на початковій її стадії, діагностувати важко. Коли недуга в розпалі, очевидними є її яскраво виражені симптоми — тремор, тобто мимовільне тремтіння кінцівок у стані спокою. Отож показано, що частота захворювання Паркінсоном в Україні становить 133 на 100 000 населення.

Хвороба Паркінсона має три основні симптоми:

- тремтіння — тремор, який зазвичай починається з голови й руки (частіше, коли кінцівка розслаблена);

- брадикінезія — уповільнення руху, коли фізичні рухи набагато повільніші за норму, що може ускладнювати повсякденні завдання і призвести до характерного повільного пересування дуже маленькими кроками;

- ригідність — скутість і напруга у м’язах, що може ускладнити переміщення і вираз обличчя, а також може призвести до болісних м’язових спазмів (дистонія).

Хворі мають характерний зовнішній вигляд, зокрема, постави: голова нахилена вперед, коліна та лікті напівзігнуті, спина згорблена.

Паркінсона розвивається внаслідок втрати нервових клітин у частині мозку, яку називають сірою субстанцією.

Втрата нервових клітин є повільним процесом. Симптоми хвороби Паркінсона зазвичай починають розвиватися, коли близько 80% нервових клітин у субстанції мозку nigra були втрачені.

Справжня причина захворювання у тих, чи інших не завжди зрозуміла. На думку науковців, велике значення мають генетична схильність, вік і фактори зовнішнього середовища (пестициди й гербіциди, що використовуються в сільському господарстві та в транспорті або промислові забруднення). Взаємодія цих факторів ініціює процеси дегенерації у нейронах стовбура головного мозку.

Приблизно у 1% пацієнтів хвороба передається генетично. Що старшою стає людина, то більшає ймовірність захворіти. Спеціального попереднього обстеження не існує.

Виявлення хвороби

Жодні тести не зможуть переконливо показати, що у вас хвороба Паркінсона. Якщо є підозра на початок хвороби, лікар попросити виконати деякі прості психічні або фізичні завдання, такі як переміщення або ходьба.

Якщо лікар підозрює хворобу Паркінсона, то спрямує вас до спеціалістів:

- невропатолога — фахівця із захворювань центральної та периферичної нервової системи;

- геріатра — фахівця із проблем, з якими стикаються літні люди.

Методи лікування хвороби

Наразі не існує способу лікування хвороби Паркінсона, але доступні методи, які допомагають полегшити симптоми та підтримувати якість життя:

- підтримувальна терапія — наприклад, фізіотерапія;

- медикаменти;

- хірургія (для деяких людей).

Діагноз «хвороба Паркінсона» незворотний. Людині знадобляться довготривале лікування, щоб контролювати свої симптоми й адаптуватися до виконання простих повсякденних завдань.

Але за кордоном постійно йдуть розробка та випробування нових методик лікування. Так, наприклад, в Іспанії у Neuro Implant Clinic використовують нову технологію ― методику вживляння нейроімплантів (титанових мікроголок). Цей метод ― це імплантація у вушні раковини титанових мікроголок завдовжки всього 2 мм, які протягом усього життя впливають на активні нейроцентри, відправляючи сигнали до внутрішніх органів. Мається на меті стимуляція вироблення необхідних гормонів і нейромедіаторів для забезпечення повноцінного та здорового життя пацієнта. Цей метод дуже схожий на застосовувану в китайській медицині техніку акупунктури (голковколювання). Його автор ― німецький невропатолог і доктор медичних наук Ульріх Верт.

Це дозволяє пацієнтам відновити контроль над їх тілами й кінцівками. Розробка прибирає 80-90% симптомів, люди які спробували це експериментальне лікування відчувають себе добре, живуть повноцінним життям і навіть займаються спортом.

Як запобігти хворобу Паркінсона

Органічне харчування

Учені виявили високий рівень пестицидів у мозку пацієнтів із хворобою Паркінсона. Крім того, дослідження показують, що працівники сільського господарства, які зазнають впливу пестицидів, мають значно вищі показники захворюваності на Паркінсона, ніж широка громадськість. Тому дуже важливо контролювати якість та походження їжі, яку вживаєте ви та ваші близькі.

Свіжі овочі

Науково доведено, що фолієва кислота значно знижує ризик розвитку хвороби Паркінсона. Найкраще джерело фолієвої кислоти — це темно-зелені овочі (броколі, шпинат, зелень, брюссельська капуста, спаржа). Вітамін В можна також знайти в авокадо, бобових і сочевиці.

Жирні кислоти Омега-3

Дослідження 2008 р. в Канаді підтвердило ефективність Омега-3 у профілактиці хвороби Паркінсона. Ці кислоти допомагають збалансувати рівень холестерину, підвищити імунітет та покращують серцево-судинне здоров’я. Омега-3 є своєрідним будівельним матеріалом для мозку, нервової та ендокринної систем.

Вітамін D3

Дослідники виявили, що близько 70% пацієнтів із ранньою хворобою Паркінсона мають низький рівень вітаміну D. Як вітамін він стимулює утворення особливого транспортного білка у слизовій оболонці кишківника, який переносить кальцій та фосфор до кісткової та м’язової тканин.

Шляхом цього у крові підтримується постійний рівень кальцію та фосфору, що необхідно для формування та росту кісток, профілактики остеопорозу, переломів, рахіту і псування зубів, а також спазмів у м’язах.

Регулярні фізичні вправи

Ходьба — це проста і доступна кожному фізична активність, що допоможе підтримувати в нормі вагу і бути здоровим. Інтенсивна 10-хвилинна щоденна прогулянка на свіжому повітрі дуже корисна для організму і може бути частиною рекомендованих 150 хв. щотижневих вправ.

Їзда на велосипеді — це корисна і захоплива вправа, доступна людям різного віку та всіх верств суспільства.

Йога — комплекс вправ, що поєднують силу, гнучкість і дихання задля поліпшення фізичного та психічного самопочуття.

Фізичні вправи: щоб уберегти й покращити здоров’я, літнім людям слід щотижня займатися двома видами фізичної активності: аеробними та силовими вправами.

Зниження стресу

Найважливіше, що ми можемо зробити для нашого фізичного і ментального здоров’я, — це зниження стресу. Усі стреси — фізичні, емоційні та хімічні — спричиняють запалення і довгострокове пошкодження усього тіла.

Нагадаємо, терапевти пояснили, який напій знизить тиск та нормалізує рівень холестерину.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.