- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медреформа
- Медреформа в Україні веде до приватизації та комерціалізації сектору — експерт
Медреформа в Україні веде до приватизації та комерціалізації сектору — експерт
Конституція забороняє скорочувати мережу державних і комунальних медзакладів, але це можна обійти.

Медична реформа в Україні підходить до логічного завершення — системної приватизації мережі та комерціалізації найважливішого соціального сектору держави, який має зокрема безпекове значення. Про це заявив Костянтин Надутий, член правління Всеукраїнського лікарського товариства. Негативні наслідки такого підходу доведені численними прикладами, зокрема в країнах ЄС, про що доповідали учасники тих подій на навчальних заходах, які в Україні організовувала Єврокомісія ще у 2000-х, говорить експерт.
Костянтин Надутий наголошує, що з 2016 року медики надають не допомогу, а послуги.
«Це результат змін до глосарію закону Основи законодавства України про охорону здоров’я. Слід зауважити, що глосарій у будь-якому документі — це основа основ. Після цих славнозвісних змін виник дисонанс:
Але куди тоді дівати заклади й майже мільйон медпрацівників?» — запитує він у коментарі GreenPost.
Експерт наголошує, що медпослуги ексклюзивно виведені з-під дії закону «Про ціни і ціноутворення», й медзаклади не мають права позиватись у суді на збитки, яких зазнали внаслідок необґрунтованості тарифів, встановлених державою однобічно. Тимчасом НСЗУ має право штрафувати заклад, якщо він намагається збалансувати бюджет через «неправомірну» співоплату з боку пацієнта.
Костянтин Надутий нагадує, що Конституція забороняє скорочувати мережу державних і комунальних медзакладів. Проте в 2025 році всі державні і комунальні медзаклади втратять цей статус — і їх можна буде скорочувати, в тому числі через банкрутство. І громади теж не зможуть врятувати медзаклади, оскільки за Бюджетним кодексом із місцевих бюджетів можна фінансувати лише заклади комунальної власності за відповідними бюджетними програмами, говорить експерт.
Є ще й інші статті Конституції, які стосуються всієї соціальної сфери, які давно порушені, але Конституційний суд ніяк не може зорієнтуватись, яким шляхом піти — "до розумних чи до красивих", от і не приймає ніякого рішення вже майже 10 років», — говорить Костянтин Надутий.
Більше новин читайте на GreenPost.







