Догори
Дати відгук

Мамографія знижує смертність від раку молочної залози — дослідження

Проте є й ризики.

3 хв на прочитання4 години тому
Фото: Swissinfo.ch Фото: Swissinfo.ch
Поділитись:

Участь у програмах раннього виявлення раку молочної залози значно знижує рівень смертності від цього захворювання. За даними експертів, мамографія допомагає виявляти пухлини на дуже ранній стадії, що суттєво покращує шанси на одужання. Про це розповідає Die Zeit.

Дослідження підтверджують, що серед жінок, які регулярно проходять мамографічне обстеження, смертність від раку молочної залози була на 20-30 % нижчою протягом періоду спостереження до 10 років порівняно з тими, хто не брав участі у скринінгу. Це «консервативна оцінка», за словами Інге Пауліні, президентки німецького Федерального відомства радіаційного захисту (BfS), яке координувало дослідження.

Хоча запущений рак молочної залози, що вже метастазував, як правило, все ще невиліковний, своєчасне лікування може затримати прогресування захворювання, іноді навіть на багато років.

Користь та ризики скринінгу

При оцінці переваг і ризиків обстеження важливо розуміти, що потенційну користь отримують лише жінки, у яких виявлено захворювання. Однак ризики несуть усі жінки, які беруть участь у програмі.

Найбільш значущим ризиком є гіпердіагностика, коли жінкам діагностують рак молочної залози, хоча його немає. Це може призвести до непотрібних методів лікування, наприклад, хірургічного втручання чи променевої терапії. Хоча існує також потенційний ризик від самої мамографії, виявлена користь «значно більша, ніж дуже невеликий радіаційний ризик», зазначає Пауліні.

Багато експертів вважають, що проблема гіпердіагностики є більшою, аніж ризик опромінення. Міжнародні дослідження показують, що приблизно у 11-15 з 1000 жінок може бути поставлено гіпердіагноз, якщо вони регулярно проходитимуть мамографію протягом 25 років.

Скринінгові програми зазвичай пропонують обстеження жінкам віком від 50 до 75 років кожні два роки. За даними, приблизно половина жінок віком від 50 до 69 років, які отримують запрошення, щорічно беруть участь у програмі.

Чому раннє виявлення важливе?

Рак молочної залози є найпоширенішим видом раку серед жінок, щорічно реєструється значна кількість нових випадків. Приблизно кожна восьма жінка захворює на це захворювання протягом свого життя, і, на жаль, тисячі жінок помирають від нього щороку. Що раніше виявлено пухлину, то вищі шанси на успішне лікування й одужання.

У рамках програм раннього виявлення жінки можуть проходити рентген грудей кожні два роки. Такі методи візуалізації здатні виявити навіть дуже маленькі пухлини. Жінки, які мають симптоми чи підозри на рак молочної залози, також проходять мамографію в рамках загального медичного обслуговування.

Розширення вікових рамок скринінгу

Нещодавні дані свідчать, що участь у програмі мамографічного скринінгу пов'язана з більшою кількістю переваг, ніж ризиків для жінок віком від 45 років. Дослідження показує, що скринінг може знизити смертність від раку молочної залози приблизно на 20 % серед жінок віком від 45 до 49 років, подібно до групи від 50 до 69 років. Тому експерти радять знизити мінімальний вік для участі у скринінгових програмах з 50 до 45 років.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я