Догори
Дати відгук

Максимум сонячної активності нинішнього циклу позаду? Ось що говорять дані

Дуже відрізняється від початкового прогнозу.

5 хв на прочитання31 Березня 2025, 17:32
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Ми знаємо, що Сонце увійшло у свою пікову фазу активності, яку називають сонячним максимумом. Але чи ми все ще перебуваємо в ній, чи сонячний максимум вже позаду? space.com розповідає, про що свідчать дані.

Хоча ми не можемо побачити це неозброєним оком, Сонце дуже динамічне. На поверхні Сонця області концентрованих магнітних полів проявляються у вигляді темних сонячних плям. Над сонячними плямами активні області в сонячній атмосфері спричиняють сонячні спалахи та корональні викиди маси (КВМ), які можуть впливати на Землю через космічну погоду.

Однак частота сонячних плям, сонячних спалахів і корональних викидів маси не є постійною. Вона зростає і падає протягом 11-річного сонячного циклу. У нижній частині сонячного циклу, яка називається сонячним мінімумом, місяці можуть проходити без жодної сонячної плями. На піку циклу, який називається сонячним максимумом, сонячні плями, спалахи і КВМ є звичайним явищем.

Ми відстежуємо сонячні цикли вже сотні років, підраховуючи кількість сонячних плям на Сонці. З грудня 2019 року, під час сонячного мінімуму, що ознаменував кінець 24-го сонячного циклу, ми перебуваємо в 25-му сонячному циклі. Цикли зазвичай тривають близько 11 років, але точна тривалість між наступними сонячними мінімумами змінюється від циклу до циклу.

На початку 25-го сонячного циклу Центр прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) опублікував свій офіційний прогноз сонячного циклу, заснований на середньому значенні прогнозів наукової спільноти. Прогноз передбачав, що пік сонячного максимуму з 101,8-125,2 щомісячних сонячних плям відбудеться ближче до липня 2025 року.

Однак 25-й сонячний цикл уже перевищив прогнозований пік, досягнувши 13-місячного згладженого місячного значення 156,7 у серпні 2024 року. 13-місячне згладжене значення певного місяця визначається середнім значенням конкретного місяця, з шістьма місяцями по обидва боки від нього (загалом 13 місяців). Таким чином, існує шестимісячний лаг до отримання цього значення, причому серпень 2024 року є найсвіжішою точкою даних станом на березень 2025 року.

Це згладжене значення, ймовірно, продовжить зростати, але воно також залежить від загальної кількості сонячних плям у найближчі місяці. Саме пік цієї 13-місячної згладженої кривої, а не найвищий окремий місяць, визначає пік сонячного циклу.

Графік кількості сонячних плям, що показує значне зростання їхньої кількості протягом 25-го періоду сонячного циклу.

Сонячна активність Геомагнітні бурі Космічна погода Корональні викиди маси
Кількість сонячних плям сонячного циклу NOAA ISES з 2010 року по теперішній час, що показує еволюцію сонячних циклів 24 і 25 (на сьогодні). Чорними крапками позначені щомісячні дані, а фіолетова лінія показує згладжену 13-місячну кількість сонячних плям. Зображення: Центр прогнозування космічної погоди NOAA

На графіку вище показано еволюцію сонячного циклу з 2010 року до сьогодні. Чорна лінія показує місячні значення сонячних плям, а фіолетова — згладжене середнє значення. З цього графіка видно, що 25-й сонячний цикл (із 2019 року по теперішній час) уже перевищив розмір 24-го сонячного циклу.

Найбільший окремий місяць сонячних плям цього циклу, серпень 2024 року, мав загальну кількість 216 сонячних плям. Відтоді щомісячні показники були значно нижчими, коливаючись від 136 до 166 у період із вересня 2024 року по березень 2025 року. Чи є це ознакою того, що сонячний максимум уже минув? Можливо, але може, й ні.

Сонячна активність Геомагнітні бурі Космічна погода Корональні викиди маси
Зображення Сонця у білому світлі, що показує кількість сонячних плям у серпні 2024 року (ліворуч) і березні 2025 року (праворуч). Зображення: SDO/HMI

Центр прогнозування космічної погоди NOAA має експериментальний графік прогнозування сонячного циклу. Цей експериментальний прогноз є рухомим — він оновлюється щомісяця, коли стають доступними дані за останній місяць. Оскільки він зроблений на основі найновіших даних, а не на основі прогнозу, зробленого до того, як були доступні дані про сонячний цикл, він набагато точніший, ніж прогноз на 2019 рік, і, можливо, є найточнішим прогнозом, який ми маємо на решту сонячного циклу.

Згідно з останньою версією цього прогнозу, яка була оновлена в березні 2025 року, сонячний максимум, швидше за все, вже минув, а його пік припав на період між серпнем і листопадом 2024 року. Якщо це так, то ми вже можемо перебувати у фазі спаду 25-го сонячного циклу.

Ця дата сонячного максимуму дуже відрізняється від початкового прогнозу на липень 2025 року. Як таке може бути? Не всі сонячні цикли тривають рівно 11 років. Загалом, що більший сонячний цикл, то він коротший. Оскільки амплітуда нашого поточного циклу вже значно перевищила прогнозований пік, цілком імовірно, що справжня дата сонячного максимуму також передуватиме початковому прогнозу.

Отже, сонячний максимум уже настав і минув? Можливо, ні. Озираючись на графік сонячного циклу, показаний у цій статті, ми бачимо, що 24-й сонячний цикл мав два піки — один у 2012 році, а другий у 2014 році. Цей подвійний пік рідко з'являється в прогнозах, але він спостерігався багато разів протягом історичних сонячних циклів. Чи може 25-й сонячний цикл продемонструвати другий пік, відтермінувавши сонячний максимум до пізнішого 2025 року? Це, безумовно, можливо, хоча дехто може стверджувати, що ми вже пережили два піки, у 2023 і 2024 роках відповідно.

Ці піки не так чітко розділені, як у попередніх сонячних циклах, але вони створюють чіткий перегин на згладженій кривій сонячного циклу. Зрештою, нам доведеться почекати ще близько року, щоб дізнатися, коли відбувся справжній пік сонячного циклу.

Навіть якщо конкретний місячний пік циклу минув, це не означає, що сонячна активність закінчилася. Сильна сонячна активність зберігається протягом року чи двох після дати максимуму, тож у нас ще є час насолоджуватися сонячними плямами, викидами корональної маси та пов'язаними з ними геомагнітними бурями й полярними сяйвами.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.