- Головна
- Новини
- Еко
- Відходи & забруднення
- Красиво, але небезпечно: чому повітряні кульки на випускних стають смертельними
Красиво, але небезпечно: чому повітряні кульки на випускних стають смертельними
Термін розкладання кульок – від 4 років.
Повітряні кульки довгий час були символом випускних: їх випускали у небо і в садках, і в школах, і навіть в університетах, як символ випуску дітей у наступний період життя, у доросле життя. Так само кульки — прекрасний подарунок на день народження та в їх використовували в якості дизайну весільної церемонії.
Це красиво і символічно, але зовсім не екологічно і навіть небезпечно, говорять у Центрі управління відходами.
Чому варто відмовитись від повітряних кульок?
Після запуску в небо повітряна кулька не зникає безслідно. Пролетівши кілька десятків км, вона впаде в лісі, парку чи водоймі. Термін розкладання кульок – від 4 років. Капронові ж стрічки, якими їх перев'язують, розкладаються понад 100 років.
Вчені підрахували, що після таких свят кульки утворюють 2 млн тонн відходів. Вони не лише забруднюють довкілля, а й становлять небезпеку для тварин, які не можуть відрізняти їжу від сміття, тож з’їдають залишки кульок, що часто призводить до загибелі тварини.
Наприклад, морські черепахи плутають кульки, що впали у воду, з медузами, які становлять основу їхнього раціону, а птахи заплутуються у стрічках і не можуть більше літати.
Також повітряні кульки можуть бути небезпечними і для людини. Зокрема, призвести до короткого замикання високовольтних проводів та становити загрозу безпеці польотів.
Наймасштабніша трагедія, пов’язана з масовим запуском повітряних кульок, трапилась у 1986 році. Тоді в американському місті Клівленді одночасно запустили 1,5 млн кульок, які потім опустились на озеро Ері, де на той час проходив пошук двох рибалок, човен яких перекинувся. Через те, що кульки закрили всю поверхню озера, знайти голову людини, яка намагається втриматися на поверхні, було практично неможливо. На жаль, рибалок знайшли вже мертвими.
До слова, Рада підтримала законопроєкт, який підвищує вимоги до харчової упаковки.