Догори
Дати відгук

Коли низький тиск — це не хвороба: розповідає лікар

В нормі артеріальний тиск змінюється протягом дня і залежить від багатьох чинників.

2 хв на прочитання14 Липня 2022, 00:52
Поділитись:

Коли знижений артеріальний тиск становить небезпеку для здоров’я, а коли не є діагнозом? Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.

Артеріальний тиск (АТ) визначається кількістю крові, яку перекачує серце, та величиною опору току крові в артеріях. Він має два значення: верхній (тиск в артеріях при скороченні серця — систолічний) і нижній (тиск в артеріях, коли серце відпочиває між ударами — діастолічний).

В нормі артеріальний тиск змінюється протягом дня і залежить від положення тіла у просторі, часі доби, стану здоров'я, якості сну, харчування та інших факторів. АТ зазвичай найнижчий уночі і різко підвищується при пробудженні.

Ідеальним АТ вважається 120/80 мм рт. ст., і якщо цей показник знижується до 90/60 мм рт. ст. або нижче, ставлять діагноз «гіпотонія».

Люди часто помилково пов'язують свій низький тиск із поганим самопочуттям. Насправді такий АТ не впливає на здоров'я і не збільшує ризики виникнення хронічних захворювань. Те саме можна сказати про різницю між верхнім та нижнім тиском. Невелика різниця між систолічним та діастолічним тиском не становить жодної небезпеки для гіпотоніків.

Гіпотонія може бути фізіологічним станом чи непрямим проявом зниженої фізичної активності, нестачі маси тіла, анемії чи інших чинників. Про ризики можна говорити лише у разі різкого падіння тиску. Гіпотонія також може бути через такі причини:

  • брак кисню в задушливому приміщенні;
  • тепловий удар чи зневоднення;
  • тривалий недосип або недостатнє харчування;
  • гостра втрата крові при травмах;
  • шоковий стан — може виникнути при аритмії, інфаркті чи інсульті, анафілактичній реакції або тяжкій інфекції;
  • захворювання серцево-судинної, ендокринної або легеневої систем;
  • прийом ліків (наприклад, діуретики, антидепресанти, препарати для лікування серцевої недостатності, неврологічних розладів, депресії або неправильне дозування препарату для зниження тиску);
  • вагітність.

Ще іноді трапляється ортостатична гіпотензія — це відбувається, коли людина надто різко встає, а тіло не встигає відреагувати зміну становища у просторі.

Якщо тиск починає падати, організм намагається компенсувати це збільшенням частоти серцевих скорочень та звуженням кровоносних судин. Симптоми гіпотонії виникають, коли виходить достатньо компенсувати падіння артеріального тиску. Якщо низький тиск заважає жити, важливо висипатися, добре харчуватися та займатися фізичною активністю. Якщо стало погано в задушливому приміщенні, то потрібно укласти потерпілого і підняти ноги вгору, а також напоїти солодким міцним чаєм, теплою водою і звернутися до лікаря, щоб з'ясувати причину.

Також ми розповідали про 10 продуктів, якими можна заїдати стрес.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost