Догори
Дати відгук

Катастрофа поруч: в Україні пилові бурі руйнують ґрунт

Темпи деградації ґрунтів є вищими за темпи природної еволюції. І це призводить до загальної глобальної деградації природного середовища.

2 хв на прочитання25 Квітня 2020, 17:56
pixabay pixabay
Поділитись:

Пісок та гола порода лишаються на місці вивітреного чорнозему. Пилові бурі або  вітрова  ерозія - одне з катастрофічних явищ, яке в умовах  цьогорічної весни позбавляє ґрунт  висохлого родючого шару.

Проблематику цього явища вивчає  «Інститут охорони ґрунтів України».  Науковці стверджують: руйнівні явища вітрової ерозії значно посилилися в умовах атмосферної і ґрунтової посухи, зокрема цьогорічної аномально теплої зими. Також має  значення на посилення пилових бурь відсутність сталого снігового покриву, інтенсивне підвищення температури повітря та слабке зволоження ґрунту з осені.  При  критичному вологозабезпеченні навесні, яке має місце наразі в Україні,  явища також посилюються. 

«Причиною вітрової ерозії, крім несприятливих кліматичних умов, є руйнування зернистої структури ґрунту внаслідок неправильного обробітку та відсутності надійного його захисту. В Україні найнебезпечніші щодо виникнення вітрової ерозії залишалися донедавна степові та деякі лісостепові регіони. У північних та північно-східних районах України пилові бурі трапляються один раз за 10 років. І вже нині це явище ми можемо спостерігати в окрім зазначених, і в центральних областях країни», - йдеться в повідомленні.

На думку науковців, причини цих ерозійних процесів не лише в несприятливих породних умовах, а й у :

  • знищенні  ґрунто-закріплюючої рослинності;
  • руйнуванні структури ґрунтів;
  • зменшенні загальної лісистості;
  • недотриманні технології обробітку ґрунту;
  • переходу на монокультури.
  • занедбанні полезахисних насаджень.

Вчені  говорять, що  сьогодні майже повсюди лісосмуги стають місцями самовільного скидання сміття, потерпають від випалювання стерні на прилеглих полях та умисного вирубування дерев. Щоб уникнути посилення вітрових ерозій потрібно розвивати мережу лісосмуг та насаджувати нові лісові масиви.

Особливо, якщо темпи деградації ґрунтів є вищими за темпи природної еволюції. І це призводить до загальної глобальної деградації природного середовища.

Довідково: 

Вітрова ерозія (дефля́ція, видування) — процес руйнування вітром гірських порід, поверхні ґрунтового покриву та розвіювання продуктів їх вивітрювання. Але щоб вітрова ерозія виникла, має зійтися декілька факторів, серед яких швидкість вітру посідає найвагоміше місце, оскільки кінетична енергія вітру прямо пропорційна кубу його швидкості.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.