Лікар-інфекціоніст Євген Дубровський аналізує досвід різних країн у боротьбі з COVID-19. Наприклад, на Кубі й у Таїланді було тихо та спокійно практично цілий минулий рік, коли весь світ трусило від ковіду. Потім ці країни масово зробили щеплення, після чого і пустили туристів. Зараз мають потужний спалах захворюваності, високу смертність «і все, як у всіх».
Натомість у Норвегії, Швеції, Ісландії, Данії, Фінляндії спочатку ситуація була, як у всіх. Ці країни також досягли досить відчутного рівня вакцинації і наразі не мають повторних спалахів і практично нульову смертність — там ковід перестав бути проблемою.
«Звертає на себе увагу не той факт, що після ізоляції у країнах є приріст захворюваності.
На переконання інфекціоніста, секрет північних країн (та й багатьох інших) аж ніяк не у вакцинації.
«Сперечатися про те, що вакцинація не захищає на 100 % від зараження, вже нема з ким. Всі це зрозуміли. Особливо Сінгапур, Ізраїль, Велика Британія і вже згадані Куба і Таїланд», — констатує лікар.
Він вважає, що справа у ставленні до свого здоров'я та до здоров’я нації загалом.
«Я був на Кубі і бачив, як вони живуть: як учителі вечорами підробляють музикантами, щоб прогодувати свою сім'ю, які жахливі житлові умови в Гавані у простих людей, які страшні машини там труять повітря вихлопними газами, як ром і сигари культивуються та заохочуються як гордість і престиж країни. І ще побачив багато чого: постійний стрес, невпевненість у майбутньому, важка праця та бідність... І все це на тлі райської природи та напрочуд комфортного клімату, який лікує сам собою багато хвороб. Але, як бачимо, для перемоги над ковідом цього недостатньо», — говорить Євген Дубровський.
Він також припускає, що всесвітні карантинні заходи сильно вдарили по економіці туристичного Таїланду та вкинули в бідність і так не надто багате просте населення, яке на додачу не відзначається особливою гігієною та здоровим способом життя.
Він наголошує, що також потрібно враховувати й інші важливі чинники, які допомогли б пояснити таку разючу різницю між порівнюваними народами: туристи, міграція, щільність населення, якість надання медичної допомоги тощо.
Однак лікар, який не з чуток знає, хто та чому важко хворіє на ковід, твердо переконаний: метаболічні порушення, діабет, гіпертонія, онкологія та глибокий психологічний стрес — ось справжні проблеми сучасності. А не маски на підборідді, немиті руки та нестача у країні зелених паспортів.
«А тим часом, як незаконно добивають наляканих учителів, ставлять палиці в колеса працездатній молоді та роблять винуватими в усьому дітей — головними «радостями» слов'ян залишаються алкоголь, жирна їжа, просиджування біля телевізора й обговорення проблем сусідів... Хочемо зменшувати смертність, хочемо не допускати повторення таких масштабних епідемій — саме час подумати, чи в тому напрямі розвивається наш світ», — вважає Євген Дубровський.
До слова, в Австралії почали говорити, що захворювання на COVID-19 після вакцинації покращує імунітет.