Індія вперше з 1931 року проведе перепис населення за кастами

3 хв на прочитання26 Травня 2025, 16:36
Фото: AP

Це рішення викликало неоднозначну реакцію.

В Індії вперше майже за століття під час майбутнього перепису населення буде враховано кастову належність громадян. Уряд прем'єр-міністра Нарендри Моді наприкінці квітня оголосив про це рішення, яке, як очікується, матиме значні політичні та соціальні наслідки. Останній раз таке опитування проводилося в Індії, яка тоді була під британським колоніальним правлінням, у 1931 році.

Це рішення викликало неоднозначну реакцію. Деякі вважають, що це допоможе нижчим кастам отримати більше державної підтримки та квот на працевлаштування. Інші ж побоюються, що така статистика може спровокувати нові соціальні заворушення та посилити напругу в суспільстві.

Перепис населення в Індії мав відбутися ще у 2021 році, але був відкладений через пандемію COVID-19. Наразі невідомо, коли саме розпочнеться збір даних і яким чином буде фіксуватися кастова належність.

Міністр внутрішніх справ Індії Аміт Шах назвав рішення "історичним" і заявив, що воно "розширить права всіх економічно та соціально незахищених груп". Урядовий представник Ашвіні Вайшнав також підкреслив, що це демонструє прихильність уряду цінностям та добробуту суспільства й країни.

Протягом багатьох років після здобуття Індією незалежності різні уряди уникали збору даних про касти під час перепису, посилаючись на бюрократичні труднощі та побоювання соціальних заворушень. Проте, зростаючий вплив кастової системи на всі аспекти життя індійців, включаючи доступ до освіти та роботи, змусив уряд Моді переглянути цю політику.

Індійська кастова система, яка існує понад 3000 років, поділяє суспільство на чотири основні касти: брахмани (священики), кшатрії (воїни), вайшії (торговці) та шудри (робітники). За межами цієї системи знаходяться "недоторканні", яких тепер називають далитами ("пригнобленими"). Конституція Індії 1950 року заборонила дискримінацію за кастовою ознакою та скасувала поняття "недоторканності", запровадивши квоти для нижчих каст у державних установах та освіті. Проте, кастова належність продовжує відігравати значну роль у суспільному житті країни.

Багато хто вважає, що рішення Моді провести перепис за кастами має політичне підґрунтя, особливо на тлі зростаючої підтримки опозиційних партій, які виступають за більш справедливе представництво нижчих каст. Прем'єр Моді, який сам належить до однієї з нижчих каст, раніше наголошував, що його головними "кастами" є бідні, молодь, жінки та фермери, не надаючи особливого значення традиційній кастовій ієрархії.

Існують також побоювання, що оприлюднення точних даних про кастовий склад населення може призвести до поглиблення соціальних розбіжностей та вимог щодо перегляду системи квот, що може викликати невдоволення серед представників вищих каст.

Незважаючи на це, багато хто вітає рішення уряду, вважаючи, що це дозволить отримати більш точні дані про соціально-економічне становище різних кастових груп та зробити державну політику більш ефективною у боротьбі з нерівністю. Директорка індійської організації Population Foundation Пунам Мутреджа назвала майбутній перепис "історичним", оскільки він змусить країну зіткнутися зі структурними нерівностями.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: