Ідеальні умови для катастрофи: як у Лос-Анджелесі могла статися найстрашніша пожежа в новітній історії (ФОТО)

5 хв на прочитання6 годин тому
З вівторка на північному заході Лос-Анджелеса горять будинки та сади. Тут живуть актори, музиканти, бізнесмени, художники й інші, хто може дозволити собі високі ціни на нерухомість. Постраждало понад 70 км2. Фото: Eric Thayer/Getty Images

Кожна іскра — нова небезпека.

З одного боку — безкрайній Тихий океан, з іншого — палає узбережжя. З вівторка навколо Лос-Анджелеса поширюються руйнівні пожежі. Це не щось екзотичне для Каліфорнії, але те, що багаті та надбагаті люди Голлівуду тікають з будинків своєї мрії, є незвичним. Підживлюване сильним вітром, полум'я перекидається з одного будинку на інший. Густий і токсичний дим лежить над багатьма районами, ускладнюючи дихання й поглинаючи сонячне світло вдень. Die Zeit розповідає, як тут могла статися найстрашніша пожежа в новітній історії.

Чоловік тікає через садову огорожу в районі Пасифік-Палісейдс. Фото: Eric Thayer/Getty Images
Друга велика пожежа спалахнула майже одночасно всього за кілька кілометрів на схід від Пасифік-Палісейдс, біля каньйону Ітон в житловому районі Альтадена. Фото: Робін Бек/AFP/Getty Images

На початку січня на західному узбережжі США насправді очікується менше лісових пожеж — хоча деякі експерти кажуть, що тепер сезон лісових пожеж триває цілий рік. Пожежі частішають через зміну клімату. На початку року зимові опади зазвичай запобігають масштабним пожежам. Починаючи з листопада, дощі йдуть регулярно, навіть у Південній Каліфорнії, яка в інший час часто буває сухою. Але не цієї зими. З осені випало менше 6 мм опадів, попереднє літо було спекотним і сухим — а в природі повно палива з засохлих рослин і ґрунту.  

Район в Альтадені за межами Лос-Анджелеса 6 січня, до пожежі. Фото: Maxar Technologies/Getty Images
Через два дні від полум'я залишились лише руїни. Фото: Maxar Technologies/Getty Images

Достатньо іскри, щоб спалахнути пожежа. Іноді це машина, що розжарюється і запалює кілька листів, або зчіпка вантажівки, що тягне причіп, створює іскри. Можливо, через сильний вітер обірвалася лінія електропередач або люди залишили палити багаття. 

Метеорологи тижнями попереджають, що за такої погодної ситуації ризик лісових пожеж особливо високий. 

Лос-Анджелес страждає не лише від посухи, а й від типових вітрів Санта-Ана, які зараз дмуть з особливою силою. Вони розвиваються над сухими преріями Великих рівнин, високим плато на схід від Скелястих гір. Сильні області високого тиску можуть генерувати тут вітри, які потім течуть до областей низького тиску на узбережжі. Скелясті гори утворюють природний бар'єр і надають вітрам Санта-Ани особливої динаміки. Пройшовши гори, вони прискорюються в долинах. Коли вони спускаються, сухі вітри стають теплішими, вузькі каньйони тоді діють як лійка, в кінці якої швидкі, гарячі вітри течуть до узбережжя.

У середу вітри Санта-Ани досягали швидкості понад 120 км/год — це еквівалентно поривам і ураганним вітрам.

Дим затуляє район Пасифік-Палісейдс незабаром після того, як спалахнула пожежа 7 січня 2025 року. Фото: Eric Thayer/Getty Images

Тепер це створило вогняні бурі: кожна іскра, кожна маленька пожежа в кущах здувається, немов гігантським феном, і пожежники не мають жодного шансу стримати вогонь. Пожежі поширюються до центру рідко забудованих житлових районів, де голлівудські зірки й інші багаті люди живуть у своїх маєтках із садами. Ідеальні умови для поширення вогню. 

Двоє чоловіків намагаються загасити пожежу в будинку в Альтадені, округ Лос-Анджелес. Фото: Robert Gauthier/Getty Images

Навіть з повітря мало що можна зробити, попри пожежні літаки та гелікоптери. Пожежна служба Лос-Анджелеса регулярно інформує про хід гасіння пожежі на своєму сайті. В обох основних районах пожеж, Палісайдс та Ітон, прогрес у локалізації залишався на рівні 0 % дві ночі поспіль.

У деяких постраждалих районах також відчувається нестача води. За повідомленнями ЗМІ, пожежники повідомляють, що гідранти більше не працюють. У районі Пасифік-Палісейдс тиск води часом був особливо низьким. Водночас мешканцям, які ще не постраждали від пожежі, рекомендується кип'ятити водопровідну воду, перш ніж використовувати її, наприклад, для чищення зубів. Це також пов'язано з можливим забрудненням, спричиненим пожежами.

Зруйнована будівля на Антіох-стріт у Пасифік-Палісейдс. Фото: Brian van der Brug/Getty Images
Жителька Пасифік-Палісейдс перед своїм згорілим будинком. Фото: Etienne Laurent/dpa

Тимчасом у різних місцях неодноразово відключали електроенергію. Мер Лос-Анджелеса Карен Басс оголосила, що в цьому винні небезпечні вітрові умови. Понад 300 000 людей залишилися без світла протягом ночі. У деяких районах електрику вимкнули як запобіжний захід, аби зруйновані лінії електропередач не сприяли подальшим пожежам. У багатьох частинах Лос-Анджелеса лінії електропередач проходять над землею, а інфраструктура не розрахована на такі екстремальні погодні умови.

У деяких районах не залишилося жодного неушкодженого будинку.

Лісові пожежі в Лос-Анджелесі: гелікоптери також використовуються для боротьби з вогнем.

Гелікоптери також беруть участь у боротьбі з пожежами. Фото: Маріо Тама/Getty Images

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: