Частота виділення газів та їхній запах залежать не тільки від того, що ми їмо. Викладачка Медичної школи Гарварда Тріша Пасріча пояснила Washington Post, які ще фактори варто враховувати. Виявилося, що на процес газоутворення в системі травлення впливає навіть стать.
Неприємний запах газів значною мірою залежить від того, що ми їмо, і від того, як це переробляється нашим тілом і мікробіомом. Наприклад, дослідження 1971 року, опубліковане в Gut, показало, що люди, які дотримувалися дієти з високим умістом клітковини, виробляли гази майже вдвічі більше за тих, хто дотримувався дієти з обмеженим вмістом клітковини — у середньому 49,4 мл/год. проти 26,7 мл/год.
Якщо ви думаєте, що у вас чи у когось гази виділяються частіше, ніж у інших, знайте, що ми робимо це в середньому 10 разів на день, але до 20 разів на день буде в межах норми. І науковці помітили, що ми виділяємо гази з однаковою швидкістю незалежно від віку.
99 % кишкового газу складається з азоту, кисню, водню, вуглекислого газу та метану. Ці гази не мають запаху, але є ще 1 %, який містить сірку, наприклад, сірководень. Коли бактерії в товстій кишці метаболізують їжу, вони можуть виробляти гази, що містять сірку.
Якщо вам потрібне просте рішення в крайньому випадку — майбутня робоча конференція або побачення в затишному номері з кимось особливим — візьміть субсаліцилат вісмуту (Pepto-Bismol). Було показано, що він не тільки нейтралізує понад 95 % сульфідних газів у кишківнику та зменшує симптоми метеоризму, але також може запобігти діареї мандрівників. Існує деяке занепокоєння щодо токсичності саліцилату, якщо ви використовуєте його регулярно протягом тривалого періоду, але якщо він вам потрібен протягом дня-двох, аби полегшити ваш соціальний дискомфорт, будь-яким способом приймайте 524 мг всередину чотири рази на день заздалегідь.
Деякі крохмалі погано перетравлюються організмом людини та потрапляють у товсту кишку, де ферментуються та можуть утворювати неприємні гази. Приблизно третина дорослих у США не може належним чином засвоювати лактозу, дисахарид, який міститься в молочних продуктах.
Іншими винуватцями є продукти з родини рафінозних, включаючи боби, хрестоцвіті овочі, такі як броколі та брюссельська капуста, цибуля, гриби та навіть часник. Якщо ви помітили, що ці продукти викликають неприємний метеоризм, ви, ймовірно, добре відреагуєте на прийом безрецептурного препарату під назвою альфа-галактозидаза (торгова марка Beano). Він містить фермент, який інакше не виробляється людьми, який може розщеплювати ці продукти. Також може бути корисним спробувати протягом короткого періоду часу спеціальну дієту, таку як дієта з низьким вмістом FODMAP, порадившись із дієтологом.
Метеоризм нікого не дискримінує. Давній стереотип про те, що чоловіки виробляють більше неприємних газів, ніж жінки, ніколи не був доведений наукою. Фактично, одне дослідження показало, що порівняно з чоловіками жінки мають вищі концентрації сірководню, пов’язані з неприємним запахом.
Однак у цьому дослідженні також було зазначено, що чоловіки виробляють більший об’єм за одне проходження газів. Оскільки здатність сірководню стимулювати ніс більше залежить від його об’єму, а не від концентрації, ці фактори збалансовані між статями — газоутворення у чоловіків і жінок однакове.
Дехто, можливо, помітив різке зростання утворення шкідливого газу при запорі і потребі в дефекації. Крім запору, якщо у вас є захворювання, яке впливає на те, наскільки добре ваша тонка кишка засвоює поживні речовини, наприклад, запальне захворювання кишківника, недостатність підшлункової залози чи целіакія, у вас також буде підвищене газоутворення, оскільки більше частково перетравленої їжі потрапить у товсту кишку.
Існують й інші передбачувані засоби для лікування кишкових газів, наприклад, пробіотики, які, як показали деякі дослідження, можуть допомогти впоратися з дискомфортом, але не з запахом як таким - головним чином у разі синдрому подразненого кишківника. Дослідники також вивчали труси з вуглецевого волокна, які допомагають поглинати неприємні запахи.
Більше новин читайте на GreenPost.