"Енергоатом" наражається на штраф через проблеми зі сховищем радіоактивних відходів
Затримка зі спорудженням сховища для високорадіоактивних відходів загрожує штрафом для НАЕК "Енергоатом"
Затримка зі спорудженням сховища для осклованих високорадіоактивних відходів (РАВ), які залишаються після переробки відпрацьованого ядерного палива, загрожує штрафом для НАЕК "Енергоатом".
Про це повідомляє GreenPost із посиланням на заяву радника директора Державного агентства з управління зоною відчуження Чернобильської АЕС Олега Насвіта.
"У нас в агентстві болюче питання швидкого початку робіт зі спорудження сховища осклованих високоактивних відходів. Це відходи, які мають повертатися після переробки відпрацьованого ядерного палива у Російській Федерації. Ми уже затримались із спорудженням цього сховища і "Енергоатом" потрапляє під штрафні санкції", - сказав О.Насвіт на пресконференції.
За його словами, наразі в.о. директора Держагентства з управління зоною відчуження Катерина Павлова обговорює це із представниками комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКГ.
"Треба терміново щось вирішувати. Минулого тижня була широка нарада, де ми обговорювали проект цього сховища, що далі робити", - зазначив директора агентства.
У подальшому в коментарі для видання Українська енергетика О.Насвіт уточнив, що НАЕК "Енергоатом", який є оператором всіх чотирьох українських атомних електростанцій, сплачував всі необхідні кошти у фонд поводження з радіоактивними відходами, але вони не використовувались урядом за цільовим призначенням.
"Перед цим тривалий час наші програми недофінансовували. Попри те, що "Енергоатом" відраховував усі платежі у фонд поводження з радіоактивними відходами, уряд використовував ці кошти не на поводження з РАВ, а на якісь інші нагальні потреби. Через це виникла затримка з початком будівництва", - пояснив він.
Радник директора держагентства не зміг назвати розмір ймовірного штрафу, який очікує на Україну через затримку спорудження сховища осклованих РАВ. "Ця інформація є в "Енергоатому", але вони її не розголошують, вона є службовою", - сказав він.
GreenPost зазначає, що Кабінет міністрів України у 2018 р виділив 86,27 млн грн на фінансування будівництва сховища для осклованих високоактивних РАВ. Захоронення та зберігання РАВ буде здійснюватися на майданчику комплексу "Вектор" на території зони відчуження ЧАЕС.
Сховище призначено для приймання у власність держави, підготовки та проміжного зберігання РАВ до 100 років, воно повинно мати захисні інженерні бар’єри, системи електро- та водопостачання, водовідведення, вентиляції, відеоспостереження, очищення забрудненого повітря та радіометричного контролю.