- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медицина за кордоном
- Експерти заявили, що жінки могли б менше вмирати через рак — ось чому
Експерти заявили, що жінки могли б менше вмирати через рак — ось чому
Говорять про рак грудей і шийки матки, хоча проблема глибша.
Жінки в усьому світі не отримують своєчасної діагностики онкологічних захворювань та якісної допомоги через ґендерну нерівність і дискримінацію, йдеться у новій доповіді британського медичного журналу Lancet. На нього звернуло увагу видання The Guardian, розповідає «Дзеркало».
Дослідження показують, що близько 800 тис. жінок у всьому світі щороку помирають через те, що не отримують необхідної медичної допомоги, хоча прогнози на виживання були позитивними. Такий висновок експерти зробили, проаналізувавши передчасні смерті жінок віком від 30 до 69 років.
Онкологічні захворювання — в принципі одна з головних причин, чому жінки вмирають передчасно: майже в усіх країнах світу рак входить до трійки основних причин такої смертності. Але, згідно зі звітом Lancet, усунення гендерної нерівності та дискримінації дало б жінкам можливості уникати ризику розвитку раку та головне — отримувати своєчасну діагностику та професійну допомогу.
Це наймасштабніший звіт із такої тематики: експерти вивчили, як перебігають онкологічні захворювання у жінок у 185 країнах. Як правило, особлива увага скрізь приділяється «жіночому раку», що розвивається в молочних залозах і шийці матки, хоча, підкреслюють науковці, вони не є найбільш смертоносними в загальній статистиці.
У звіті йдеться, що нерівний доступ до влади в суспільстві має «величезний негативний вплив» на те, як жінки переживають профілактику та лікування від раку. Наприклад, це призводить до того, що менше жінок займають лідерські позиції в дослідженнях онкозахворювань і розробці суспільної політики щодо них. Своєю чергою це лише перешкоджає появі профілактики та лікування раку, орієнтованих саме на жінок.
Ще один приклад зі звіту — те, що близько 1,3 млн жінок померли 2020-го через чотири головні причини розвитку онкозахворювань: тютюн, алкоголь, ожиріння й інфекції. Але серед жінок ці фактори ризику широко недооцінюються. Лише 19 % жінок, які у 2019 році прийшли на скринінг молочних залоз у Великій Британії, знали, що алкоголь значно підвищує шанс розвитку раку цього органу.
Як підсумок, експерти в галузі охорони здоров'я закликали застосовувати «феміністський підхід» до онкологічних захворювань, щоб усунути нерівність між профілактикою, діагностикою та лікуванням пацієнтів різної статі.
«У всьому світі, якщо йдеться про жіноче здоров'я, фокусуються на репродуктивній і материнській функції, що відповідає вузьким антифеміністським визначенням цінності та ролі жінок у суспільстві. У той час як тема онкологічних захворювань залишається недостатньо порушеною. Ми наголошуємо, що гендерна нерівність суттєво впливає на досвід жінок, хворих на рак. Аби вирішити цю проблему, нам потрібно, щоб онкологічні захворювання вважалися пріоритетною проблемою жіночого здоров'я, та закликаємо до негайного впровадження феміністського підходу до їхнього лікування», — прокоментувала звіт Офіра Гінзбур, старша консультантка із клінічних досліджень у Центрі глобальної охорони здоров'я Національного інституту раку та співголова комісії Lancet.
Також ми писали, що більшість жінок відразу не помічають три ознаки раку шийки матки — онколог.