Експерти: наказ Зеленсько про АЕС - абсурдний
Президент Володимир Зеленський не почув експертне середовище і у ніч з 21 на 22 вересня таки підписав указ про добудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС. Документ Зеленського називають неконституційним і абсурдним, пише УНН.
"Я консультувалася із професійними юристами. І сама, як людина - чиновниця, яка працювала у Держатомрегулювання досить довго, я вмію читати закони. Цей указ неконституційний. Я розумію, якби було засідання РНБО, де обговорювалося б це питання, тому що енергетична безпека і ядерна - це все у сфері РНБО... Це конституційний орган і так раніше було - його рішення вводиться у дію указом Президента. Тут цей указ як "Пилип із конопель", за підсумками поїздки Зеленського на Хмельницьку станцію (АЕС - ред.)", - коментує Кошарна.
Найбільш красномовно про неконституційність указу говорить той факт, що він своїм рішенням перекидає держкомпанію "Енергоатом" у підпорядкування Кабміну.
"Повноваження Президента ясно прописані у 106 статті Конституції: він може зупиняти акти КМУ у разі їх неконституційності. Але писати в указі про те, що треба передати НАЕК "Енергоатом" до КМУ - в жодному законі України, ні в Конституції - не написано, що це входить у повноваження Президента... займатися визначенням органу управління господарюючого суб'єкта. І це тільки один із найгостріших моментів указу", - підкреслила Кошарна.
Тому вона вважає документ "пустушкою".
Нагадаємо, 22 вересня президент України Володимир Зеленський підписав указ №406/2020 "Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики".
Згідно з указом, президент України доручив Кабінету міністрів протягом двох місяців розробити і внести до Верховної Ради законопроєкт щодо проєктування та будівництва третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
Кабмін також має розробити довгострокову програму розвитку атомної енергетики в рамах Енергетичної стратегії України.
Зеленський доручив уряду прискорити проведення корпоратизації "НАЕК. Енергоатом" і передати уряду функції з управління цим підприємством.