Експерт: Ринок землі може приносити $1 млрд щорічно

3 хв на прочитання15 Березня 2020, 01:52
Image by <a href="https://pixabay.com/users/jplenio-7645255/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3799279">Johannes Plenio</a> from <a href="https://pixabay.com/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3799279">Pixabay</a>

Навіть без продажу державних земель

Екс-радник Кабміну та колишній народний депутат Олексій Мушак вважає, що майбутній ринок землі в Україні може приносити держбюджету до одного мільярда доларів щороку. Про це він написав у Facebook.

По-перше, вважає Мушак, лише від оподаткування операцій з купівлі-продажу землі можна отримувати більш ніж 300 млн дол. щорічно.

«Розрахунок простий. 10% х 27млн.га х 6.5%х $1.7-2к = $300 млн. Очікується, що в перший рік свої паї продадуть 10% землевласників, які або літнього віку і не можуть обробляти свою власність або переїхали в місто і втратили зв'язок з своєю землею. Загальний ринок 27 млн. га, ставка оподаткування 6.5%, ціна від $1.7 до 2к. Це мінімум щорічного $300 млн. доходу в перші роки ринку землі», - пише експерт.

Ще 400 мільйонів доларів мають надходити від виведення орендних відносин з тіні.

«Розрахунок 12 млн. х $35= $420 млн. Наразі до 40% ринку працює в тіні, повноцінно не сплачуючи податки. Ця тіньова земля в подальшому генерує кешеву пшеницю, соняшник, кукурудзу, що в подальшому викривляє ринок і створює податкові ями. Крім цього не реєстрування договорів оренди призводить до рейдерства та постійних конфліктів хто і як має обробляти цю землю. Є декілька варіантів вирішення цієї проблеми в тому числі мінімальне податкове навантаження на 1 га. Підтягування податків з 12 млн. га тіньової землі на $35/га до середнього по ринку рівня буде генерувати додатково $400 млн. щороку», - пише екс-нардеп.

200 мільйонів доларів, на думку експерта, можна отримати від здачі в оренду державної землі.

«Розрахунок $200 х 1 млн= $200 млн. Держава великий і дуже не ефектний власник землі. Для розуміння в нас на військовому полігоні «Широкий лан» на Миколаївщині вирощують кукурудзу та соняшник. На деяких полігонах ростуть яблука. Про сотні тисяч гектар землі пенітенціарної системи або Аграрної академії наук вже не кажу. Тіньове використання землі генерує мізерні офіційні доходи, а різницю в мільйони доларів йде не на користь українців як кінцевих власників державних активів. Ця ситуація має бути змінена і мінімум 1 млн га землі варто здавати в оренду по ринковій ціні $200/га», - пояснює він.

І, нарешті, ще більш ніж сто мільйонів мають з'явитися від надання в розстрочку фермерам земель постійного користування.

«Розрахунок $1к х 0.56 млн х 1/5= $100 млн. Наразі таких земель порядку 561 тис. га. Згідно земреформи фермери зможуть їх отримати у власність в розстрочку по пільговій ціні НГО. Основна вигода для фермера, що зробивши перший платіж на рівні ринкової оренди, він отримує землю у власність. В подальшому її можна використати як заставу або почати на ній інший більш прибутковий бізнес», - вважає Мушак.

При цьому він наголосив, що усі ці надходження досягаються навіть без продажу державних земель.

Нагадаємо, у Верховній Раді триває розгляд законопроєкту про ринок землі сільськогосподарського призначення. Депутати розглядають останні правки і можуть приступити до голосування в цілому уже наступного тижня. Цей закон є лише одним з багатьох законів, які мають бути прийнятими, щоб ринок землі повноцінно запрацював.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: