Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Дуже весняний і неоднозначний: Міжнародний жіночий день - привід для радості і суму водночас

Дуже весняний і неоднозначний: Міжнародний жіночий день - привід для радості і суму водночас

Міжнародний жіночий день присвячений успіху жінок у сфері утвердження своїх прав і проблемам, з якими досі стикається жіноцтво у світі.

5 хв на прочитання08 Березня 2025, 09:54
Зображення: Міжнародний жіночий день / New Jersey Education Association Зображення: Міжнародний жіночий день / New Jersey Education Association
Поділитись:

Міжнародний день боротьби за права жінок (International Women's Day) - одна з найбільш відомих і впізнаваних у світі міжнародних дат. Сміливо можна порівняти, що це день за популярністю і значимістю - на рівні з Новим роком, і навіть релігійними Різдвом та Великоднем.

Міжнародний жіночий день (ще одна, скорочена назва свята) прийнято відзначати 8 березня рішенням ООН від 1977 року на згадку про культурні, політичні та соціально-економічні досягнення жінок у масштабах історії та світу як символ жіночої солідарності у прагненні до рівноправності.

Чи святкують українці 8 Березня?

В Україні ця дата довгий час сприймалася і відзначалася як свято весни та жіночності. Проте такий звичай у наше життя привнесла радянська влада. Тож останніми роками точаться дискусії щодо її доцільності, адже її походження постійно нагадує про нерайдужне минуле нашої країни. Через війну та прагнення до культурної ідентифікації все більше громадян підтримують ідею альтернативного святкування. Зокрема, пропонується заснувати День української жінки 25 лютого – у день народження відомої української поетеси Лесі Українки. У 2023 році Верховна Рада навіть розглядала законопроєкт про скасування 8 Березня як державного свята, проте рішення досі не ухвалене.

Чи 8 Березня 2025 року - вихідний?

Попри суперечки навколо цієї дати, на законодавчому рівні вона залишається офіційним святом. Оскільки у 2025 році 8 Березня припадає на суботу, всі охочі зможуть відзначити цей день. Водночас, через воєнний стан в Україні додаткові вихідні не передбачені, тому святкування буде радше особистою ініціативою.

Перехід до Дня української жінки: чи можливий компроміс?

Дискусії щодо формату святкування тривають. Частина суспільства вважає, що замість 8 Березня варто запровадити День української жінки, присвячений ролі видатних українок у культурі, науці та державотворенні. Інші ж вбачають у Міжнародному жіночому дні важливий символ боротьби за рівні права. Незалежно від рішення, головним залишається пошана до жінок, їхніх досягнень і внеску в суспільство.

Зображення: Міжнародний жіночий день / hindustantimes.com

8 Березня як Міжнародний жіночий день святкується у багатьох країнах світу, проте традиції його відзначення дуже різняться залежно від регіону та культурних особливостей.

Європа та Північна Америка

У розвинутих країнах Європи, таких як Франція, Німеччина, Італія та Велика Британія, 8 Березня є скоріше днем боротьби за права жінок, аніж святом у традиційному розумінні. У містах проходять марші за гендерну рівність, акції на підтримку жінок у політиці, бізнесі та соціальній сфері. Водночас в Італії популярною традицією стало дарувати жінкам жовті мімози, а у Франції цей день нерідко асоціюється із квітами та компліментами для жінок.

У США 8 Березня не є офіційним святом, проте у багатьох містах організовують заходи, присвячені жіночим досягненням та правам. Тут у березні загалом відзначають «Місяць жіночої історії», в рамках якого проводяться лекції, виставки та зустрічі, присвячені ролі жінок у суспільстві.

Східна Європа та країни колишнього СРСР

У країнах, що входили до складу Радянського Союзу, таких як Україна, Росія, Білорусь та Казахстан, 8 Березня традиційно є державним святом. У цей день жінкам дарують квіти, цукерки, влаштовують корпоративні привітання на роботі. В Україні, та ще й під час жахливої війни з темою 8 Березня, як уже зазначалося, "усе складно"... Але цей день залишається одним із улюблених для багатьох жінок.

Фото: ілюстративне / pixnio.com

Азія

У Китаї 8 Березня визнане офіційним святом, і жінки отримують вихідний на другу половину дня. В останні роки цей день набув також комерційного характеру, з великою кількістю знижок та спеціальних пропозицій для жінок у магазинах. В Індії цей день використовується для привернення уваги до прав жінок та їхньої ролі в суспільстві, проте в багатьох регіонах країни питання рівності досі залишається гострим.

Латинська Америка

У країнах Латинської Америки, таких як Бразилія, Аргентина та Мексика, 8 Березня – це день маніфестацій і протестів, спрямованих на боротьбу з гендерним насильством, дискримінацією та нерівністю в оплаті праці. У Мексиці, наприклад, жіночий рух активно виступає проти феміцидів, а щороку 8 Березня проводяться масштабні марші.

Країни ісламського світу та Африка

У багатьох мусульманських країнах, таких як Саудівська Аравія, Іран та Афганістан, офіційного святкування 8 Березня немає. Жінки в цих країнах часто стикаються з серйозними обмеженнями в правах, і питання рівності залишається болючою темою. Проте у деяких країнах, як-от Туніс чи Туреччина, 8 Березня стає приводом для активісток звернути увагу на проблеми гендерної дискримінації та необхідність розширення прав жінок.

В Африканських країнах становище жінок також залишається складним. У багатьох державах, таких як Судан чи Сомалі, жінки часто страждають від насильства, примусових шлюбів та економічної залежності. Для багатьох із них 8 Березня – це день не святкувань, а нагадування про нерівність та боротьбу за базові права.

Святкування 8 Березня у світі дуже різниться: у розвинених країнах це день боротьби за права жінок, у деяких країнах Східної Європи – традиційне свято, а в інших регіонах – нагадування про труднощі, з якими жінки стикаються щодня. Проте головна ідея цього дня – підкреслення ролі жінок у суспільстві та необхідність рівності прав, що залишається актуальним у всьому світі.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Україна та Фінляндія співпрацюватимуть у створенні захищених виробничих майданчиків для оборонної промисловості
Україна та Фінляндія об'єднають зусилля для захисту оборонного виробництва
1 хв на прочитання3 години тому
У Харкові "Шахедами" атаковано підприємство UBC Group: значні руйнування
Найбільший виробник холодильного обладнання у світі зазнав значних руйнувань
1 хв на прочитання4 години тому
Скільки потрібно стояти в планці для найкращого результату: думка фітнес-експерта. Фото: freepik
Скільки часу потрібно стояти в планці, щоб отримати максимальну користь
2 хв на прочитання5 годин тому
День азбуки Морзе: історія, факти та сучасне застосування
Азбука Морзе: мова точок і тире, яка змінила світ
3 хв на прочитання7 годин тому
Риба у картопляному «кожушку» — несподіваний і простий рецепт
1 хв на прочитання10 годин тому
Скандал довкола «Світу танків»: Генпрокуратура РФ звинувачує розробників в екстремізмі й вимагає націоналізувати активи
3 хв на прочитання17 годин тому
У польському місті Сувалки оголошено карантин через скаженого кажана
2 хв на прочитанняВчора
Навіть NASA вже в небезпеці: адміністрація Дональда Трампа оголосила війну науці, тому вся надія на Ілона Маска
8 хв на прочитанняВчора