Днопоглиблення Прип’яті зрушить радіонукліди - вчені

2 хв на прочитання22 Липня 2020, 15:47
Прип’ять - унікальна дика річка. Фото з сайту https://savepolesia.org/(© Daniel Rosengren / FZS)

Держагентство Зони відчуження дозволило роботи без оцінки впливу на довкілля

Днопоглиблення на українській ділянці Прип’яті несе радіаційні загрози. Про це під час прес-конференції “Які будуть наслідки поглиблення Прип’яті у Чорнобильській зоні без оцінки впливу на довкілля?” сказав член-кореспондент Національної академії наук України, директор Інституту гідробіології Сергій Афанасьєв.

«Ця річка – транзитний водоток, яким пішов потік радіонуклідів після аварії на ЧАЕС. Цей потік був досить великим у перші роки після аварії. І багато радіонуклідів пройшли Прип’яттю і були здепоновані у Київському водосховищі. І на сьогодняшній день наші співробітники показують, що донні відклади у руслі Прип’яті, де походитиме днопоглиблення, на перший погляд досить чисті. І там радіонуклідів нема. Але коли ми дивимося на усі систему, то розуміємо, що водозбір, а також деякі застойні зони цієї річки є депо, де збереглися ще досить великі кількості і стронцію, і цезію», - повідомив академік.

У першу чергу мова про Стронцій-90, який змивається з водозбору.

«Як тільки ми змінюємо  гідрологію водотоку, одразу річка починає вимивати ці радіонукліди з водозбору. Тобто, будь-яка діяльність з поглиблення річки тим чи іншим чином призведе до забруднення річкових вод радіонуклідами. Ніхто на сьогодні не знає де зосереджені ці нукліди, скільки їх, яким чином поведе себе річка тому що ніхто не проводив таких досліджень», - інформує вчений.   

Як ми вже писали, в Україні ось-ось почнеться реалізація першого етапу будівництва гігантоманського проєкту – каналу Балтика-Чорне море, який у певних колах також відомий як проєкт Е40. Цим етапом має стати днопоглиблення річки Прип’ять. При цьому ні весь проєкт Е40, ні його перший етап не проходили ні оцінки впливу на довкілля, ні якихось серйозних екологічних, економічних, соціальних експертиз.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: