Догори
Дати відгук

Чому в дитини погіршився зір і як це можна виправити: радить лікар

Основну тактику лікування короткозорості визначає офтальмолог. Але й батьки можуть допомогти дитині.

5 хв на прочитання28 Жовтня 2022, 15:16
Поділитись:

Вважається, що читання та відеоігри можуть зіпсувати зір дитині та розвинути короткозорість. Педіатр Марія Фадєєва розповідає, чому ж насправді в дітей псується зір і що з цим можна зробити.

Як влаштований зір

Світло проходить через рогівку на передній поверхні ока, потім потрапляє до кришталика. Його завдання — сфокусувати промінь на сітківці. Вона розташована на задній поверхні ока  перетворює побачене оком у нервові імпульси, які передає у головний мозок. Аби зображення вийшло нормальним, рогівка має бути вигнута рівномірно, а око — нормальної довжини. Тоді пучок світла потрапляє на сітківку, і ми добре й чітко бачимо світ довкола себе.

Короткозорість розвивається, якщо пучок світла фокусується перед сітківкою через неправильну кривизну рогівки чи збільшену довжину ока. У новонароджених дітей у нормі очей сплощеної форми. Виходить, що відстань до сітківки коротка та світловий пучок потрапляє за її межі. Приблизно до 7 років зір входить у норму.

Але якщо дитина має схильність до короткозорості, око продовжує рости і подовжуватися. Так, після точки нормального бачення починається зниження зору. Особливо це помітно в підлітковому віці, коли через бурхливе зростання гострота зору може знизитися на одну-дві одиниці за рік.

Чому погіршується

Найчастіша причина розвитку дитячої короткозорості — великий розмір очного яблука. Це зазвичай передається у спадок, тому діти батьків, які погано бачать, теж часто починають носити окуляри. Та є й інші причини, що впливають на можливу появу короткозорості:

1) Прогулянки. Якщо дитина замало часу проводить на свіжому повітрі, зір може погіршуватися. Якщо гуляти багато, м'язи ока тренуються під час переведення погляду на далекі та близькі предмети. До того ж сонячне світло стримує зростання очних яблук за рахунок вироблення дофаміну. Він виробляється у сітківці тільки під впливом сонячних променів, а за його нестачі око зростатиме до закінчення дорослішання. Це може спричинити сильний «мінус» у дорослому віці.

2) Освітлення. За деякими дослідженнями, що складніша навчальна програма, то більша ймовірність розвитку короткозорості. Але це радше пов'язано з відсутністю прогулянок і свіжого повітря через високе навчальне навантаження, ніж із перенапругою очей.

3) Харчування. Для нормального розвитку ока, як і всього дитячого організму, важливо добре харчуватися. У дитячому раціоні мають бути цитрусові, рослинні олії та морепродукти, особливо риба.

4) Фізична активність. Її брак призводить до порушення кровообігу та нестачі кисню. У умовах розвиток очного апарату в дитини може порушуватися.

Що робити

При виникненні проблеми із зором у дитини насамперед варто переглянути режим дня. Наприклад, перенести уроки на вечір, аби вдень звільнити час на прогулянки при сонячному світлі.

«Для нормального розвитку у дитини зорової системи їй важливо щодня перебувати на свіжому повітрі не менше 1,5-2 годин, причому в будь-яку пору доби. «Зараховується» як активне проведення часу, так і спокійна прогулянка. Також важливо дотримуватися гігієни зору. Око людини початково не пристосоване для навантаження поблизу, тим більше в таких масштабах, як зараз. Тому при читанні, комп'ютерних іграх та інших напружених для зору заняттях потрібно робити перерви на 3-5 хвилин кожні 30-40 хвилин. Під час відпочинку потрібно дивитися «далеко», наприклад у вікно», — пояснює офтальмолог Вікторія Акопян.

Також корисно займатись спортом. Особливо таким, де потрібно стежити за предметом: волейбол, теніс. Добре, якщо є можливість записатися до секції із заняттями на свіжому повітрі: ролики, ковзани, футбол.

«Освітлення також відіграє роль у профілактиці порушень зору у дитини. Має бути гарне загальне освітлення, а навантаження поблизу — уроки чи читання — з настільною лампою. Не потрібно яскравих «холодних» ламп, вони тільки перенапружують очі», —попереджає Вікторія Акопян.

Основну тактику лікування короткозорості визначає офтальмолог. Але батьки можуть допомогти дитині прийняти зміну життя. Особливо складно може бути підлітку, якщо він соромиться носити окуляри. У цьому випадку можна розповідати про відомих людей або книжкових персонажів в окулярах, подумати про контактні лінзи чи звернутися за допомогою до психолога. Головне, щоб дитина розуміла, що проблеми із зором не роблять її гіршою.

Якщо у дитини діагностовано порушення зору, потрібно дотримуватись рекомендацій офтальмолога, наприклад, за необхідності дитина повинна носити підібрані фахівцем окуляри або контактні лінзи, а також не забувати про правила безпечного зорового навантаження:

  • дотримуватися режиму відпочинок/навантаження;
  • пам'ятати про правильну посадку дитини на робочому місці, відстань від очей до листа або монітора має бути 30-35 см — тому важливо тримати спину прямою під час занять;
  • використовувати зручне, добре освітлене робоче місце;
  • смартфон, комп'ютер або інший гаджет повинні мати гарну роздільну здатність і якість зображення, бажано не менше full HD 1920/1080;
  • дитина повинна щодня гуляти на вулиці не менше 2-3 годин на день, сидіти на лавці з гаджетом не рахується.

Є батьки, які самі шукають інформацію в інтернеті та змушують дитину робити підібрані ними вправи, їсти моркву та добавки з чорницею. Але ці заходи, як мінімум, не принесуть користі, а як максимум нашкодять. При виявленні перших порушень треба йти до лікаря. Це підтверджують експерти.

При проблемах із зором, особливо що прогресують, не рекомендується займатися самолікуванням, використовуючи гімнастичні методики та відкладаючи візит до офтальмолога. Оскільки відсутність корекції за потреби та неправильні гімнастичні заходи можуть призводити до погіршення зору.

Також ми наводили простий тест на гостроту зору.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.