Догори
Дати відгук

Брудне повітря нищить мозок: шокуючі результати нового дослідження

Чисте повітря — не розкіш, а необхідність для захисту вашої пам'яті та здоров'я мозку.

3 хв на прочитання25 Липня 2025, 17:22
Фото: Newscientist.com Фото: Newscientist.com
Поділитись:

Нове масштабне дослідження показало, що регулярне вдихання забрудненого повітря може з часом підвищити ризик розвитку деменції — про це повідомляє видання Euronews. Цей аналіз, опублікований у журналі «The Lancet Planetary Health», є найбільшою роботою на сьогодні, що підтверджує зв'язок між забрудненням повітря та здоров'ям мозку, хоча механізми впливу та найризикованіші періоди життя все ще потребують подальшого вивчення.

Що відомо станом на зараз?

Близько 57 мільйонів людей у всьому світі страждають на деменцію, що виникає внаслідок втрати або пошкодження нервових клітин у мозку. Серед визначених факторів ризику науковці назвали й забруднення повітря, але дотепер було невідомо, які саме речовини становлять найбільшу небезпеку.

Для нового дослідження вчені з Кембриджського університету проаналізували дані 51 звіту, що охоплюють майже 30 мільйонів людей, переважно з країн із високим рівнем доходу. Вони виявили тісний зв'язок між ризиком деменції та впливом дрібнодисперсних частинок, діоксиду азоту та сажі. Ці забруднювачі, ймовірно, сильніше пов'язані з судинною деменцією, аніж з хворобою Альцгеймера — найпоширенішою формою деменції. Проте різниця може бути несуттєвою.

«Забруднення повітря — це не лише екологічна проблема, а й серйозна та зростаюча загроза для нашого мозку», — заявила доктор Ізольда Редфорд, старша менеджерка з політики в організації «Alzheimer’s Research UK».

Науковці поки не знають, чи забруднення повітря безпосередньо спричиняє деменцію та які біологічні механізми задіяні. Проте вони припускають, що забруднення може викликати запалення та окислювальний стрес у мозку, що ушкоджує клітини та ДНК. Обидва ці процеси пов'язані з початком і прогресуванням деменції.

«Організм не має ефективного захисту від ультратонких коктейлів частинок, які ми генеруємо на вулиці, особливо від транспорту, і в приміщенні, наприклад, при опаленні будинків печами», — зазначила Барбара Махер, професорка екологічного магнетизму в Ланкастерському університеті (Велика Британія), котра не брала участі в дослідженні.

Один із трьох дихає забрудненим повітрям у своєму домі

Аналіз має певні обмеження. Надзвичайно складно точно відстежити, яким саме забруднювачам піддавалася конкретна людина з часом, як ці забруднювачі взаємодіють між собою та як це впливає на здоров'я. Це дослідження, як і багато інших, оцінювало вплив забруднення повітря на основі адреси проживання людей. Також незрозуміло, в який період життя цей вплив є найважливішим, хоча дослідники вважають, що це може бути період довжиною в роки та навіть десятиліття.

«Нам вкрай потрібен кращий підхід до досліджень», — наголосив доктор Том Расс, фахівець з деменції, який досліджує психіатрію літнього віку в Единбурзькому університеті та не був залучений до дослідження. — «Ця стаття краще за попередні роботи відповідає на питання, чи пов'язаний вплив забруднення повітря з деменцією, але нам все ще потрібні кращі дослідження, щоб прояснити, як і чому забруднення повітря може бути шкідливим для мозку».

Попри це, науковці та організації, що займаються питаннями деменції, закликали уряди запровадити суворіші норми якості повітря та вжити інших заходів для зменшення впливу забруднення повітря на людей. «Потрібно зробити набагато більше, щоб подолати цю невидиму загрозу», — підсумувала Редфорд.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.