Догори
Дати відгук

«Дитина від трьох батьків»: прорив у медицині та етичні дилеми

Народжені з трьома ДНК.

3 хв на прочитання2 години тому
Фото: Storymd.com Фото: Storymd.com
Поділитись:

У Великій Британії здійснено значний прорив у репродуктивній медицині: народилися діти, які мали генетичний матеріал від трьох людей. Про це розповідає Die Zeit

Ця подія, деталі якої були опубліковані в престижному журналі New England Journal of Medicine командою з Університету Ньюкасла (Велика Британія) та Університету Монаша (Австралія), є віхою у боротьбі зі спадковими захворюваннями. Проте така практика викликає жваві дискусії та є предметом суперечок у багатьох країнах.

Суть «мітохондріальної замісної терапії»

Ця новаторська техніка, відома як мітохондріальна замісна терапія, спрямована на запобігання мітохондріальним захворюванням у дітей жінок, які несуть у собі генетичні дефекти. У 2015 році ця процедура була легалізована у Великій Британії.

Процес відбувається наступним чином.

Яйцеклітини майбутньої матері штучно запліднюються спермою партнера.

Ще до злиття клітинних ядер, ядра заплідненої яйцеклітини переносяться в донорську яйцеклітину іншої жінки, яка має здорові мітохондрії. Власні ядра донорської яйцеклітини попередньо видаляються.

Таким чином, народжена дитина має генетичного батька, генетичну матір, а також «мітохондріальну» матір — жінку, яка надала яйцеклітину зі здоровими мітохондріями.

Важливо зазначити, що мітохондрії, які є «енергетичними станціями» клітин, містять лише невелику частину ДНК і не впливають на фізичні чи розумові характеристики дитини. За словами юриста Й. Таупіца, це не створює «дитину на замовлення», оскільки генетичні властивості дитини не змінюються згідно з побажаннями батьків.

Перші результати та перспективи

З 22 жінок, яким була запропонована ця терапія, вісім вже народили здорових дітей, вік яких варіюється від новонароджених до двох років. Ще одна дитина очікується. Жодна з народжених дітей наразі не виявляє ознак мітохондріальних захворювань. Хольгер Прокіш з Центру Гельмгольца в Мюнхені назвав ці результати «проривом», зазначаючи, що ризик захворювання дітей після такої процедури є мінімальним.

Мітохондріальні захворювання є рідкісними, але часто дуже серйозними та невиліковними. Вони вражають тканини з високою потребою в енергії, такі як м'язи та нервова система, і можуть призводити до судом, сліпоти або паралічу. Ці хвороби передаються виключно від матері, навіть якщо сама вона не проявляє симптомів.

Історичний контекст та етичні питання

Мітохондрії є унікальними органелами, які, як вважається, походять від бактерій, поглинутих клітинами-попередниками мільярди років тому. Вони зберегли власну невелику кільцеву ДНК, яка кодує білки, необхідні для вироблення енергії. Дефекти в цій ДНК можуть призвести до серйозних метаболічних порушень.

Питання про те, чи призведуть генетичні дефекти в мітохондріях до хвороби дитини, залежить від багатьох факторів, зокрема від відсотка мутованих мітохондрій. Зазвичай хвороба проявляється, коли понад 30% мітохондріального геному несе мутацію.Успіх цієї терапії у Великій Британії ставить перед іншими країнами, такими як Німеччина, важливі етичні та законодавчі питання. Якщо результати досліджень підтвердяться, це може змусити німецьких законодавців переглянути наявні обмеження на такі репродуктивні технології.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Більше з GreenPost