Асоціація постачальників: Конкурс на постачальника останньої надії – дискримінаційний

2 хв на прочитання09 Липня 2020, 14:30

Умови оголошеного Міненерго конкурсу на постачальника "останньої надії" (ПОН) на ринку природного газу України для населення є дискримінаційними і економічно необґрунтованими. Про це заявляє Асоціація постачальників енергоресурсів, яка об'єднує близько 40 ліцензіатів з постачання природного газу і електроенергії, передає Інтерфакс-Україна.

"Серед вимог до кандидатів - наявність 3,5 млрд куб. м газу в сховищах або укладені договори на вказаний обсяг з підтвердженням від оператора ГТС. Така вимога виключає можливість участі в конкурсі практично всіх постачальників природного газу, крім одного - НАК" Нафтогаз України" , - наголошується в заяві.

Асоціація підкреслює, що на кінець червня такий обсяг газу як в натуральному, так і в грошовому вираженні міг мати виключно "Нафтогаз України" за рахунок його домінуючого положення на ринку купівлі-продажу природного газу.

В асоціації нагадали, що в рамках виконання спецзобов’язань на ринку природного газу (ПСО) найбільша в Україні держкомпанія з газовидобутку "Укргазвидобування" зобов'язана була реалізовувати весь газ "Нафтогазу", тоді як приватні постачальники позбавлені можливості безпосередньо купувати цей ресурс.

Крім того, кошти, необхідні для купівлі ресурсу в такому обсязі, становлять 14,5 млрд грн, і такий обсяг з урахуванням кризи приватному постачальнику буде важко залучити в українських банках, йдеться в документі.

Асоціація пропонує уряду розглянути можливість визначення постачальника "останньої надії" в кожному регіоні окремо, оскільки в Україні немає такого постачальника, який мав би розгалужену мережу представництв у всіх регіонах.

Як повідомлялося, відкриття ринку природного газу для побутових споживачів було заплановано на 1 травня 2020 року, але у зв'язку з введенням карантину через поширення COVID-19 терміни були перенесені на два місяці. Однак потім термін запуску ринку був відкладений ще на місяць. За словами глави Міненерго Ольги Буславець, це було пов'язано з необхідністю проведення конкурсу з відбору ПОН, який Міненерго оголосило 30 червня.

ПОН зобов'язаний протягом 60 днів постачати газ споживачеві, якщо той залишився без постачальника цього ресурсу. За основу ціни поставки береться середньоарифметична ціна торгів на хабі NCG за 1-22 число місяця, що передує місяцю поставки.

Окрім наявності ліцензії на постачання газу претенденти повинні пред'явити наявність активів у вигляді грошей на рахунках для купівлі газу або його запасів в підземних сховищах в обсязі не менше 3,514 млрд куб. м.

Конкурсні пропозиції претендентів на ПОН приймалися до 17:00 8 липня 2020 року. На нього заявились НАК "Нафтогаз України" і його "дочка" ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України". Остання готова стати ПОН з маржею 0%, тоді як материнська компанія групи - з маржею в 5%.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: