Ваш головний помічник у боротьбі зі стресом та роздратуванням – грамотно складений раціон та корисні харчові звички. У нашому матеріалі розповідаємо про найдієвіші з них.
Стрес найчастіше пов’язаний із високим рівнем гормону кортизолу. Кортизол корисний протягом короткого періоду часу як захисний механізм: він дає організму енергію, необхідну на короткостроковий стресовий сценарій. Однак у довгостроковій перспективі надлишок кортизолу створює стрес в організмі, що призводить до таких неприємних наслідків, як підвищення кров’яного тиску та нервові зриви. Правильні харчові звички та збалансований раціон допоможуть прискорити процес метаболізму гормону стресу. Шість головних правил розбираємо разом із психологом Оленою Янковою.
У збагачених цілісних зернах та деяких продуктах тваринного походження міститься багато вітамінів групи В, особливо вітаміну В12, що сприяє метаболізму кортизолу. Наприклад:
Найкращим джерелом кислоти омега-3 є жирна риба, але ви також можете отримати його з деяких рослинних джерел.
Магній дуже корисний, коли йдеться про боротьбу зі стресом, тому що він бере участь у метаболізмі кортизолу та розслаблення тіла та свідомості. Продукти, багаті на магній:
Такі продукти, як м’ясо, риба, птиця, квасоля та бобові, сприяють нормалізації рівня цукру в крові. Конкретні продукти включають:
Деякі продукти, навпаки, підвищують рівень кортизолу. До продуктів, які викликають стрес у організму, належать:
Здоровий та повноцінний сон – найважливіший крок у боротьбі зі стресом. У зв’язку з цим ви повинні прийняти правило не є пізніше, ніж за чотири години до сну. Саме стільки часу в середньому потрібно організму, щоб засвоїти вечерю і не відволікатися на травлення під час сну.