Щоб не постраждати від тромбозу, потрібно проходити щорічні обстеження, не забувати про фізичну активність, пити чисту воду та стежити за раціоном. Чим більше жирного, солодкого, солоного, тим гірше для організму.
Не менш небезпечне запалення. Воно здатне додатково стимулювати утворення тромбів. «Ми знаємо, що існує зв’язок між запаленням в організмі та зсіданням крові, оскільки запалення знижує активність природних антикоагулянтних механізмів. Тому продукти, які зменшують запалення, мають бути у вашому щоденному раціоні», — каже дієтолог, науковий співробітник Саша Уоткінс.
За словами експерта, «антитромбозні» продукти умовно можна поділити на три групи:
Саме в них міститься найбільше флавоноїдів – сполук, які допомагають контролювати рівень запалення в організмі. Отже, вони можуть захистити від тромбозу навіть тих, хто входить до групи ризику.
Не варто забувати і про овочі, олії, рибу та ягоди – ці продукти також необхідні нашому організму, вони допомагають розчиняти смертельно небезпечні тромби.
Важлива деталь: ці продукти можна їсти як профілактика тромбозу, проте в жодному разі не можна вважати, що вони так само ефективні, як призначені лікарем ліки! Обов’язково приймайте всі препарати, які виписав лікар.
Декан Школи дієтології та стратегії харчування імені Джеральда та Дороті Фрідман при Університеті Тафтса доктор Аріуш Мозаффарян рекомендує не переборщувати з продуктами, в яких є багато крохмалю, цукру та солі.
На його думку, найшкідливішими можна вважати газовані лимонади з великою кількістю цукру та цукерки. Справа в тому, що високий рівень глюкози в крові призводить до утворення тромбів і не дає розчинитися. Крім того, цукерки та солодкі напої сприяють накопиченню бляшок у судинах.
При цьому лікар не закликає відмовлятися від солодкого у принципі. Він радить ласунам звернути увагу на:
До речі, якщо не хочете зіткнутися з тромбозом, доведеться відмовитися від сигарет: куріння має спазмуючий вплив на кровоносні судини і також може зробити кров густішою.