Догори
Дати відгук

29 червня – Міжнародний день найбільшої річки Європи, Дунаю

Дунай належить до найбільших річок Європи.

3 хв на прочитання29 Червня 2023, 14:39
Поділитись:

У горах Шварцвальд у Німеччині на висоті 678 метрів над рівнем моря зливаються два гірські струмки - Бреге і Бригах. Так починається Дунай. Звідси він відправляється в свій шлях по Європі до Чорного моря, приймаючи води трьохсот приток, тече Дунай через Центральну і Південно-східну Європу, поступово перетворюючись на повноводну і величну річку. Дунай несе на собі кораблі, поїть своєю водою людей і тварин, зрошує поля, обертає турбіни гідроелектростанцій, дарує рибакам щедрі улови.

Дунай належить до найбільших річок Європи. Площа басейну 817 тис.км2, довжина 2857 км (у межах Одеської області України відповідно - 6,650 тис. км2 та 174 км). Дунай перетинає, або до нього мають вихід такі держави: Німеччина, Австрія, Словаччина, Угорщина, Хорватія, Сербія, Румунія, Болгарія, Молдова та Україна. Водночас басейн Дунаю охоплює територію ще кількох країн: Швейцарії, Чехії, Італії, Словенії, Боснії і Герцеговини, Албанії, Македонії, Польщі. Отже стік річки (і якість) формується на території 18 європейських держав.

Дунай - друга за водоносністю річка Європи. Дунай забезпечує понад 60% припливу річкових вод у Чорне море і понад 35% надходження до нього всіх прісних вод, включаючи опади.

Дунай має у своєму гирлі дельту третю за величиною у Європі (площа 4200 км2).

Дельта Дунаю має багаті природні ресурси - водні, земельні, біологічні (рослинність, риби, птахи). Дельта Дунаю - це комплекс різноманітних та мальовничих природних ландшафтів.

На території України, нижче м. Вилкове, розташована найновіша її частина – морська дельта Килійського рукава. Утворилася вона за останні 400 років з дунайського мула. Це наймолодша природна суша Європи. Кожна з придунайських країн, посилаючи щорічно з дунайською водою сотні тисяч тонн мула, вносить свій внесок до її формування.

29 червня 1994 року була підписана Конвенція захисту річки Дунай. Великі надії, які були пов'язані з її підписанням, цілком реальні: співпраця між державними і суспільними організаціями, науковими установами і промисловістю постійно росте. Робота була настільки успішною, що стала моделлю для всього світу.

27 жовтня 1998 року було створено Міжнародну комісію з захисту річки Дунай, яка функціонує як виконавчий орган Конвенції про охорону річки Дунай. Міжнародна комісія з захисту річки Дунай (МКЗД) є міжнародною платформою для забезпечення співробітництва між країнами Дунайського басейну й іншими зацікавленими сторонами.

Наразі членами МКЗД є 14 країн, а також Європейська Комісія. МКЗД, ґрунтуючись на Рамковій водній директиві ЄС, співпрацює з країнами Дунайського басейну, що не є сторонами Конвенції: Італія, Швейцарія, Польща, Албанія та Колишня Югославська Республіка Македонія, а також 21 міжнародною організацією, яки мають статус наглядачів (серед них Чорноморська комісія, Дунайська комісія, Дунайський екологічний форум, Дунайська туристична комісія, Глобальне водне партнерство, Рамсарська конвенція, Всесвітній фонд природи WWF, Карпатська конвенція й інші).

Україна ратифікувала Конвенцію про охорону ріки Дунай 2002 року. З 2003 року Україна є членом МКЗД та бере участь у роботі органів та експертних груп.

У 2004 році МКЗД запропонувала встановити 29 червня постійною датою по всьому басейну річки для святкування Дня Дунаю.

29 червня в усіх країнах басейну ріки Дунай проходять численні та яскраві фестивалі, громадські зустрічі, запальні розваги та цікаві освітні акції, присвячені могутній річці. День Дунаю сприяє розвитку міжнародної солідарності та співпраці народів, спонукає людей різних країн Європи продемонструвати екологічну відповідальність щодо захисту дорогоцінного ресурсу - води.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.