Догори
Дати відгук

25 червня - Всесвітній день вітіліго: хто з відомих людей має захворювання

Вітиліго є мало вивченим захворюванням, яке не лікується.

4 хв на прочитання25 Червня 2024, 11:23
Сьогодні 25 червня Всесвітній день вітіліго Сьогодні 25 червня Всесвітній день вітіліго
Поділитись:

Щорічно 25 червня відзначається Всесвітній день вітіліго. Ця дата покликана привернути увагу до людей, які живуть з вітіліго, хронічним шкірним захворюванням, що характеризується втратою пігменту і появою білих плям на шкірі.

Фонд підтримки та поінформованості про вітіліго в Нігерії виступив з ідеєю активістів провести Фіолетовий день вітіліго (Vitiligo Purple Fun Day) на підтримку людей із вітіліго у торговому центрі 25 червня 2011 року. Він відзначався на згадку про покійного короля поп-музики Майкла Джексона, який страждав від вітіліго і помер 25 червня 2009 року.

Всесвітній день вітіліго має на меті підвищення обізнаності про цю хворобу, підтримку людей, які її мають, а також сприяння дослідженням та розробці ефективних методів лікування.

Що таке вітіліго?

Вітіліго – це хронічне захворювання шкіри, яке викликає втрату пігменту в деяких ділянках шкіри, в результаті чого з'являються білі плями. Це захворювання не є заразним і не несе безпосередньої загрози для життя, але може мати значний психологічний вплив на людину.

Наука точно не знає, чому та або інша ділянка шкіри лишається без меланоцитів і з’являється вітиліго. Вважається, що ця дисхромія – хронічний поліетіологічний дерматоз, у розвитку якого беруть участь різні чинники:

  • генетичні особливості, спадковість;
  • розлади у функції вегетативної нервової системи;
  • аутоімунні процеси;
  • інфекційні хвороби; гельмінти;
  • проблеми з функцією внутрішніх органів та ендокринних залоз (щитоподібна);
  • психоемоційна травма;
  • розлади діяльності залоз внутрішньої секреції головного мозку (нейроендокринні порушення)

За статистикою ВООЗ, близько 0,5% -2,0% людства страждає від цього захворювання.

Вінні Харлоу

Мабуть, це найвідоміша людина з вітіліго у всьому світі. Харлоу — не лише успішна топ модель, а й громадський діяч, вона відстоює права людей із таким самим діагнозом.

Ознаки вітіліго почали з'являтися у ранньому віці, хвороба без перебільшення зіпсувала життя. Діти та дорослі цуралися її, вважаючи заразною. Ровесники не кликали грати з собою і постійно вигадували образливі прізвиська - "далматин", "корова", "зебра" та інші. Ніхто й уявити не міг, що минули роки, і Вінні дивитиметься на кривдників із глянсових сторінок Cosmopolitan, Vogue, Glamour та інших журналів.

Майкл Джексон

Король поп-музики робив багато пластичних операцій, і за це часто критикували. Особливо сильними були нападки щодо зміни кольору шкіри. Але не всі знають, що більшість пластичних операцій Майкла Джексона — не забаганка, співак теж страждав від вітіліго. Хоча у 1993 році він відкрито розповів про це на Шоу Опри Вінфрі. На той момент він боровся із хворобою вже понад десять років, загострення прийшло після виходу альбому “Триллер”.

Причиною появи вітіліго у випадку з Майклом Джексоном став вовчак. Ця патологія робить шкіру сильно сприйнятливою до сонячного світла, провокуючи вітіліго та інші побічні ефекти з боку шкіри.

Стів Мартін

Доказ того, що талановита людина талановита у всьому. Стів Мартін відомий як актор, письменник, комік, музикант та композитор, продюсер. 2014 року Мартін отримав Оскар за свій внесок у кіномистецтво. Найзнаменитішими його роботами стали фільми "Рожева пантера", "Відчайдушні шахраї", "Роксана", "Батько нареченої".

Знаменитість живе із хворобою вже понад три десятиліття. На щастя, вітіліго у Мартіна прогресує дуже повільно. Прояви непомітні і не заважають йому жити.

Холлі Марі Комбс

Зірка серіалу "Зачаровані" - теж володарка такої недуги. Не всі знають, що у Холлі Марі Комбс вітіліго, бо плями з'явилися лише на руках. Акторка маскує вітіліго і будує свою кар'єру далі. Востаннє російська аудиторія бачила її в серіалі "Анатомія пристрасті".

Всесвітній день вітіліго є важливою датою для підвищення обізнаності, підтримки та сприяння дослідженням, які допоможуть поліпшити життя людей з цим захворюванням. Кожен з нас може внести свій внесок у боротьбу зі стигматизацією та дискримінацією, поширюючи знання та підтримуючи людей з вітіліго. Разом ми можемо створити більш інклюзивне і чуйне суспільство.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Реформа шкільного харчування. Престур.
Фото МОН
На Одещині відбувся престур у межах реформи шкільного харчування
3 хв на прочитання2 години тому
Фото: Кабінет Міністрів України
Кабмін на засіданні ухвалив низку рішень у сфері екології та медицини
3 хв на прочитання6 годин тому
ФОТО: ілюстративне / molbuk
Останній перехід на сезонний час: якими будуть наслідки для здоров'я?
3 хв на прочитання6 годин тому
ФОТО: Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України
Шмигаль: робимо все, щоб узимку українці мали вдома світло і тепло
1 хв на прочитання7 годин тому
У прогнозах - потепління, тому тепло у Києві поки не вмикатимуть
1 хв на прочитання9 годин тому
Вважалось ознакою злих духів і лікувалось видаленням частини язика: сьогодні Міжнародний день обізнаності про заїкання
2 хв на прочитання13 годин тому
Утричі зріс попит на допомогу з психічним здоров'ям у сімейних лікарів
3 хв на прочитання13 годин тому
Трагедія через гриби: вагітна втратила дитину після отруєння на Волині
1 хв на прочитанняВчора