1 вересня в умовах війни: яким буде новий навчальний рік
Воєнний стан висунув нові вимоги до навчання.
24 лютого діти просто не пішли до школи. Звісно, про який навчальний процес могло йтися, коли було незрозуміло, що буде з Україною. Проте за два тижні школи знову запрацювали — дистанційно, з перебоями через численні тривоги та перебої з електрикою й інтернетом, але все-таки запрацювали. Але багато де навчальний рік завершився останніми дзвониками та випускними балами із фотосесіями на тлі зруйнованих шкіл.
ЗНО спростили, ДПА скасували, але ось після тривожних і сповнених надій канікул знову незабаром 1 вересня. Як же вчитимуться українські діти в 2022/2023 навчальному році?
Рішення прийматимуться на місцевому рівні — адже дуже відрізняється ситуація, наприклад, у Харкові й у закарпатських селах.
«В умовах війни обласні військові адміністрації та засновники закладів освіти повинні приймати рішення, що необхідні для збереження життя та здоров’я всіх учасників освітнього процесу», — наголошують у МОН.
Перша вимога часу до очного навчання — наявність бомбосховища: про очну чи бодай змішану форму навчання може йтися лише в тих школах, де наявне укриття, котре пройшло всі перевірки ДСНС, військових тощо.
Оскільки в більшості міських шкіл укриття не розраховані на таку кількість учнів, то зазвичай цю проблему було вирішено рішенням про навчання в 2-3 зміни або ж змішаним навчанням: наприклад, перший тиждень молодша школа вчиться очно, а середня дистанційно, другий – навпаки.
Урочистих лінійок у звичному форматі 1 вересня не буде — а подекуди й саме 1 вересня «пересунуть» на день раніше чи пізніше, щоб збити росіян із пантелику.
Із першого дня учні в школі повинні мати торбинку для екстреної ситуації — після оголошення тривоги саме цю торбинку, а не шкільний рюкзак, дитина має взяти з собою в укриття. У торбинці мають бути:
- інформаційна картка з даними про батьків (ПІБ дитини, група крові, контакти батьків тощо);
- за можливості — телефон, зарядний пристрій і павербанк;
- пляшечка з водою;
- батончики, сухе печиво, фрукти, сухофрукти;
- кишеньковий ліхтарик;
- ліки (за потреби), необхідні засоби гігієни;
- теплі шкарпетки;
- змінний комплект одягу;
- для малюків — улюблена іграшка чи інша річ.
Після того, як пролунає сигнал «Повітряна тривога», вчителі мають негайно вирушити з учнями до укриття. У разі невиконання їм загрожуватимуть адміністративні штрафи.
Таким буде старт навчального року, однак у процесі вноситимуться корективи залежно від того, як змінюватиметься ситуація і які слабкі місця обраної стратегії виявить практика.
Також ми розповідали про дієту школяра: як допомогти дитині адаптуватися до великих навантажень у школі.