- Главная
- Новости
- Еко
- Тварини & рослини
- Жива, штучна чи з підручних матеріалів: як вибрати екологічну ялинку (ФОТО)
Жива, штучна чи з підручних матеріалів: як вибрати екологічну ялинку (ФОТО)
Дилема, яку доводиться вирішувати кожному з нас, коли настає час ставити новорічну ялинку.
Жива, штучна чи з підручних матеріалів? Дилема, яку доводиться вирішувати кожному з нас, коли настає час ставити новорічну ялинку. «Екодім» розповідає, який із цих варіантів найбільш екологічний.
Найекологічніші
Найекологічніші ялинки ті, які не завдають шкоди вам і довкіллю, мають мінімальний або нульовий транспортний слід. Наприклад, ялинка із підручних матеріалів. Ними можуть стати фотографії, що нагадують про найважливіші моменти року, що минає, чи композиція зі знайдених у лісі соснових і ялинових гілок. У вигляді ялинки можна скласти книги, сухі гілочки, встановити драбину чи штатив від фотоапарата. А якщо в будинку є чотирилапі бешкетники, які гризуть ялинкові іграшки, то зі святкових освітлювальних вогнів, мішури, паперу, ошатних куль, дерев'яних дошок і полиць можна викласти безпечну та красиву настінну ялинку.
«Найекологічнішим варіантом будуть якраз не звичні для нас штучні чи живі ялинки, а ті, що з'явилися завдяки використанню домашнього декору з додаванням святкових елементів. Це і буде найстійкіший варіант, тому що використовуються ресурси, які у вас вже є», — коментує консультантка з екодружнього способу життя.
Штучна ялинка VS жива
«На подив багатьох, буде правильніше звернути увагу на натуральну ялинку. Але тут доведеться дотриматись кількох умов: місце купівлі, вік дерева та можливість правильної утилізації», — пояснює консультантка.
Вік ялини не повинен перевищувати 3-4 роки, а купувати їх потрібно лише у спеціальних місцях: у лісництвах, на організованих ялинкових базарах і в магазинах, але за наявності відповідних документів.
Найпопулярніший і доступний спосіб придбати ароматну живу ялинку — ярмарки. Жива ялинка екологічна тільки в тому разі, якщо її вирощено в розпліднику чи легально заготовлено в лісі. Якщо дерево було зрубане приватною особою вздовж дороги — таке придбання сприятиме руйнуванню лісових екосистем.
Ялинки в діжці — ще один популярний тренд у наші дні. Правда, багато покупців випробували на собі складність догляду за таким деревом. І друге життя ялинки — життя після свят — дістається одиницям. Причини ті самі: сухе і тепле повітря, низька вологість у приміщенні. Знизите температуру до 15 °C, викличете ранню вегетацію: дерево вийде зі стану спокою та почне радувати вас новими зеленими пагонами. Пересадіть її в такому стані — не приживеться. Спекотно в квартирі, постійно поливатимете — врятуєте коріння, але не врятуєте саму хвою й дерево загине.
Втім, якщо ви налаштувалися на святкову ялинку в діжці, то разом з нею придбайте ще зволожувач і великий контейнер. Фахівці радять тримати такі ялинки у квартирі не більше 3 днів. При цьому потрібно постійно зволожувати повітря поруч із діжкою, а після закінчення короткого терміну, якщо земля ще не промерзла, висадити дерево в ґрунт. В іншому випадку потрібно помістити діжку у більший за розміром контейнер, а порожнини між місткостями заповнити соломою чи іншим теплоізоляційним матеріалом і чекати весни.
Ще як живе новорічне дерево в горщику можна купити ті породи, які ростуть у приміщенні протягом усього року: кипариси, араукарії й інші південні дерева, що вирощуються в нашому кліматі як кімнатні рослини. Але й за ними потрібен ретельний догляд.
«Плюс до екологічності вибору живої ялинки додасть її правильна утилізація, коли після новорічних свят ви знайдете можливість доставити її на спеціалізований контейнерний майданчик, де в рамках міської програми збору ялинок дерево вирушить на переробку на тріску. А та, своєю чергою, буде використана для якихось господарських цілей. Тільки в такому разі варіант із живою ялиною можна назвати екологічним», — каже консультантка.
Тільки за дотримання всіх цих умов друге місце у списку святкових екоялинок займе живе деревце.
Щодо штучних ялинок — із ними також не все однозначно.
«Пам'ятайте, що така пластикова продукція вторинній переробці не підлягає. Вона буде більш екологічною у разі, якщо ви використовуєте її більше 20 років. Тому якщо купівля штучної ялинки тільки плануєтья, постарайтеся вибрати таку, яку використовуватимете довго. Зверніть увагу на її зовнішній вигляд і відсутність токсичного запаху, відшарування фарби, вм'ятин, дефектів пластику. Якщо вони є, краще відмовтеся від купівлі, тому що така ялина може завдати шкоди вашому здоров'ю», – пояснює консультантка.
Жива ялинка за містом
Можна просто прикрасити ялинку, що росте неподалік місця святкування, тільки слід уважно вибирати прикраси, вони не повинні містити мікропластик.
Букет із гілок замість цілої ялинки
На території ялинкових базарів їх завжди достатньо. Ви можете їх узяти/купити у продавців і тим самим дати опалим та обламаним гілкам другий шанс.
Оренда ялинки
Можна орендувати ялинку або обмінятися ялинками зі своїми друзями чи родичами. Це можуть бути цілі дерева чи окремі гілки, наприклад, якщо стара штучна ялинка втратила товарний вигляд.
Більше новин читайте на GreenPost.