Вверх
Дать отзыв

Заборона пластикових пакетів: що зміниться для українців

Спойлер: майже нічого. Тому екоактивісти не в захваті від нового закону.

3 мин на прочтение04 Июня 2021, 14:17
Заборона пластикових пакетів: що зміниться для українців Заборона пластикових пакетів: що зміниться для українців
Поделиться:

Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» лише дасть змогу ринку перегрупуватися: пакети «заборонених» габаритів перестануть випускати, натомість почнуть більше випускати інші, тому пересічні споживачі нічого й не помітять. Так вважає голова правління ГО «Зелена Генерація», учасник ініціативи «Київ Грін Сіті» Олександр Коваль

«Деякі мережі вже готувалися до цього, деякі — ні... Я думаю, безкоштовні рулони зникнуть, і це помітять споживачі. Альтернативи вже є (в Україні вже два заводи виробляють пакети із крохмалю) і їх більшатиме, але нічого супер-безкоштовного, гадаю, не буде, тому люди братимуть менше пакетів. Досвід Європи показує, що такі обмеження зменшують споживання пакетів. Отже, певний позитивний ефект буде, але цікаво, наскільки великий», — говорить Олександр Коваль.

На думку активіста, законодавча заборона пластикових пакетів у тому вигляді, в якому її прийняли, — це «перемога, але маленька і щоб очі відвести». Адже інші важливі закони, які стосуються відходів, не приймаються та невідомо, коли будуть прийняті. Проте Олександр Коваль вважає, що в цьому законі більше перемоги, ніж зради, бо хоча він стосується лише маленької частки пакетів для сміття, але все ж  зменшить їх споживання і, можливо, приверне увагу до інших проблем.

«Якщо розцінювати цей закон у парадигмі «0 – 1», то це однозначно перемога, бо було 0, а стало 1. Але в нас зараз велике запитання про те, на що його виміняли, бо паралельно йшов законопроект про відходи, а там боротьба набагато запекліша, ніж просто за пакети. За неофіційними даними президенту просто захотілося, щоб прийняли щось екологічне», — говорить учасниця ГІ Kyiv Green City, керівниця ГО «Екологічний Стандарт» Вікторія Норенко.

Анастасія Мартиненко, голова ГО Zero Waste Society, додає: закон пропагує хибне рішення проблеми — біорозкладні пакети, попри відсутність чітких норм і стандартів. Їхній екологічний слід може виявитися більшим, ніж у пластикових, та й умови їх розкладання дуже різняться. Тому смітники, звалища, водні джерела та дерева, як і раніше, будуть усіяні пакетами, але тепер на цих пакетах буде зелений напис «біо».

«Зрозуміло, що цей закон надовго, його не переглядатимуть через півроку-рік — то навіщо було робити щось погано, якщо це відразу можна було зробити добре? Ми у жодному разі не знецінюємо кількарічну роботу, проведену нашими колегами, щоб було прийнято цей закон. Проте над ним так довго працювали, він мав бути дуже амбітним і вирішити проблему з відходами, зокрема з поліетиленовими пакетами, але по суті цей закон лише створює низку нових проблем, розкриває можливості для бізнесу — комусь буде дуже вигідно завозити в Україну вторсировину, щоб виготовляти біопакети. Є приклади, як проблему з пакетами можна вирішити — для цього потрібна лише політична воля», — говорить Анастасія Мартиненко.

Ми вже писали про заборону пластикових пакетів: що це означає для України та світовий досвід. Нагадаємо, що Рада підтримала законопроєкт, який підвищує вимоги до харчової упаковки. 

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Больше из GreenPost
Хирург Джозеф Якуб перед началом операции по удалению паховой грыжи в операционной. Фото: Carl Gierstorfer и Laura Salm-Reifferscheidt
Меняют автомат Калашникова на хирургические инструменты: медицина в Судане – стране, где все еще хуже, чем у нас
10 мин на прочтениеВчера
Изображение создано ИИ
Финляндия в седьмой раз подряд стала самой счастливой страной в мире: вот что делает финнов такими счастливыми
1 мин на прочтениеВчера
Черные медведи Аляски попали в помещение для снабжения и автопарка на объединенной базе Элмендорф-Ричардсон, штат Аляска, что повлекло за собой сбой в работе объекта. Фото: Офис правоохранительных органов по сохранению дикой природы JBER
На военной базе на Аляске медведи устроили себе шведский стол с боевыми пайками (ФОТО)
3 мин на прочтениеВчера
Изображение сгенерировано ИИ
Промышленно развитые страны предлагают 250 млрд евро на климатическую помощь: вот кто должен заплатить
4 мин на прочтениеВчера
Самый дорогой банан в мире был продан на аукционе за 6,2 млн долларов: вот что решил сделать новый владелец (ФОТО)
2 мин на прочтениеВчера
Кабмин на заседании принял ряд решений в сфере спорта и защиты окружающей среды
1 мин на прочтениеВчера
До конца ноября мощные магнитные бури не прогнозируют
1 мин на прочтениеВчера
Спонсор кампании Трампа хочет купить «Северный поток-2», чтобы дать США рычаги влияния на переговоры по судьбе Украины
1 мин на прочтениеВчера