Догори
Дати відгук

Заборона пластикових пакетів: що зміниться для українців

Спойлер: майже нічого. Тому екоактивісти не в захваті від нового закону.

3 хв на прочитання04 Червня 2021, 14:17
Заборона пластикових пакетів: що зміниться для українців Заборона пластикових пакетів: що зміниться для українців
Поділитись:

Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» лише дасть змогу ринку перегрупуватися: пакети «заборонених» габаритів перестануть випускати, натомість почнуть більше випускати інші, тому пересічні споживачі нічого й не помітять. Так вважає голова правління ГО «Зелена Генерація», учасник ініціативи «Київ Грін Сіті» Олександр Коваль

«Деякі мережі вже готувалися до цього, деякі — ні... Я думаю, безкоштовні рулони зникнуть, і це помітять споживачі. Альтернативи вже є (в Україні вже два заводи виробляють пакети із крохмалю) і їх більшатиме, але нічого супер-безкоштовного, гадаю, не буде, тому люди братимуть менше пакетів. Досвід Європи показує, що такі обмеження зменшують споживання пакетів. Отже, певний позитивний ефект буде, але цікаво, наскільки великий», — говорить Олександр Коваль.

На думку активіста, законодавча заборона пластикових пакетів у тому вигляді, в якому її прийняли, — це «перемога, але маленька і щоб очі відвести». Адже інші важливі закони, які стосуються відходів, не приймаються та невідомо, коли будуть прийняті. Проте Олександр Коваль вважає, що в цьому законі більше перемоги, ніж зради, бо хоча він стосується лише маленької частки пакетів для сміття, але все ж  зменшить їх споживання і, можливо, приверне увагу до інших проблем.

«Якщо розцінювати цей закон у парадигмі «0 – 1», то це однозначно перемога, бо було 0, а стало 1. Але в нас зараз велике запитання про те, на що його виміняли, бо паралельно йшов законопроект про відходи, а там боротьба набагато запекліша, ніж просто за пакети. За неофіційними даними президенту просто захотілося, щоб прийняли щось екологічне», — говорить учасниця ГІ Kyiv Green City, керівниця ГО «Екологічний Стандарт» Вікторія Норенко.

Анастасія Мартиненко, голова ГО Zero Waste Society, додає: закон пропагує хибне рішення проблеми — біорозкладні пакети, попри відсутність чітких норм і стандартів. Їхній екологічний слід може виявитися більшим, ніж у пластикових, та й умови їх розкладання дуже різняться. Тому смітники, звалища, водні джерела та дерева, як і раніше, будуть усіяні пакетами, але тепер на цих пакетах буде зелений напис «біо».

«Зрозуміло, що цей закон надовго, його не переглядатимуть через півроку-рік — то навіщо було робити щось погано, якщо це відразу можна було зробити добре? Ми у жодному разі не знецінюємо кількарічну роботу, проведену нашими колегами, щоб було прийнято цей закон. Проте над ним так довго працювали, він мав бути дуже амбітним і вирішити проблему з відходами, зокрема з поліетиленовими пакетами, але по суті цей закон лише створює низку нових проблем, розкриває можливості для бізнесу — комусь буде дуже вигідно завозити в Україну вторсировину, щоб виготовляти біопакети. Є приклади, як проблему з пакетами можна вирішити — для цього потрібна лише політична воля», — говорить Анастасія Мартиненко.

Ми вже писали про заборону пластикових пакетів: що це означає для України та світовий досвід. Нагадаємо, що Рада підтримала законопроєкт, який підвищує вимоги до харчової упаковки. 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Clearbot Neo автономно переміщається у воді та збирає плаваюче сміття з її поверхні. Фото: Open Ocean Engineering
У Гонконгу почали збирати сміття в річках і каналах за допомогою безпілотного човна (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
Кава на виніс містить трильйони наночастинок пластику
2 хв на прочитанняВчора
Гороскоп на тиждень 23-29 травня: Близнюкам - кредити, Тільцям - щедра нагорода
6 хв на прочитанняВчора
Котика, який "вступив" у ТРО,  впізнала власниця у соцмережах(ВІДЕО)
1 хв на прочитання19 Травня 2022
Міндовкілля не може визначитися із ступенем забруднення моря, Маріуполь заблокований
2 хв на прочитання19 Травня 2022
У Європі фіксують спалах віспи мавп: хвороба передається статевим шляхом?
1 хв на прочитання19 Травня 2022
Народжені у вишиванках: МОЗ разом із партнерами одягнули уже 500 малюків із прифронтових зон у вишиті сорочки(ФОТО)
1 хв на прочитання19 Травня 2022
Держекоінспекція підрахувала суму збитків після обстрілу сховища аміаку у Сумах
1 хв на прочитання19 Травня 2022