Білоруський лікар Андрій Біловешкін, к. м. н., автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров'я, розповів, як, не маючи можливості усунути причину стресу, можна обернути його на користь.
«Згадайте сцену з нічним рубанням дров у фільмі "Приборкання норовливого". Це те, що називається зміщена активність (displacement activity). Вона виникає, коли є потужна мотивація щось зробити, але умови не дозволяють, або коли є кілька суперечливих мотивацій, але вибрати дію важко. Часто зміщена активність виникає в новій ситуації, коли немає заздалегідь готового рішення, і найчастіше зміщена активність біологічно недоцільна. Тварини при стресі можуть імітувати засинання, інші починають умиватися, треті позіхати — тобто діяти зміщено, не по ситуації», — розповідає Андрій Біловешкін.
Лікар перераховує прояви зміщеної активності: людина може чухати голову, триматися за підборіддя, крутити каблучку, мити й без того чисті поверхні, витягувати губи, «їсти» олівець, чухатися.
«Іноді ми поводимося ще більш дивно: зриваємося на інших людях, вплутується в чужі справи тощо. Така реакція не вирішує стресу, але допомагає «зробити паузу», полегшити симптоми стресу, а при стресі будь-яка активність краще, ніж лежати на дивані», — пояснює Андрій Біловешкін.
Він говорить, що існують і шкідливі форми зміщеної активності, але три універсальні форми зміщеної активності при стресі приносять користь.
Грумінг
«Примати гладять один одного, вичісують бліх. Ми можемо обійматися, розчісуватися, ходити на косметичні процедури, масаж, розтирання тощо. Безумовно, в цьому є користь для здоров'я, — все, що спрямоване на тіло, збільшує рівень окситоцину, ендорфіну, підвищує тонус вагуса», — пояснює Андрій Біловешкін. Лікар говорить, що такий «підхід знизу» при стресі спрямований на тіло, але й «підхід згори» (наприклад, альтруїзм, волонтерство) також допомагає пережити власні проблеми.
Кусати і гризти
Щур, який, стресуючи, має можливість гризти палицю, менше страждає від стресу, ніж той, якому нічого гризти.
«О, звичайно, гризти нігті не варто (хоч в цьому є плюс для імунітету), а ось hard diet — це вихід», — говорить лікар.
Рухатися
«У будь-якій незрозумілій ситуації біжіть, присідайте, крутіть педалі», — рекомендує Андрій Біловешкін. Лікар нагадує, що фізична активність збільшує рівень нейротрофічного фактора BDNF і допомагає протистояти стресу.
Лікар радить продумати зручні і корисні для себе способи реагування, зробивши зміщену активність своїм другом: самомасаж обличчя в заторі, читання при очікуванні, дихальні вправи тощо.
Також ми розповідали, про що говорить скреготання зубами вві сні і як його позбутися.