Вверх
Дать отзыв

Суддя Конституційного Суду вважає, що карантин порушує права українців

Запроваджений урядом засіб «повна самоізоляція» для певної категорії осіб як феномен є неприпустимим з конституційної точки зору. 

2 мин на прочтение19 Сентября 2020, 12:26
Поделиться:

Суддя Конституційного Суду України Василь Лемак  вважає, що постанова уряду про запровадження карантину не тільки обмежує права людини, але й  порушує ці права.

Про це ідеться в  своїй окремій думці судді стосовно рішення КСУ від 28 серпня 2020 року, що стосувалося питання конституційності положень постанови КМУ, якою встановлювалися карантинні обмеження.

"Не слід зображувати, що «нічого серйозного» не відбувається у сфері захисту прав людини. Якщо вже права і свободи людини мають бути обмежені з метою захисту суспільства від загрози наслідків пандемії, то це слід робити відкрито, демократично і правовим шляхом, як того вимагає Конституція України – через ухвалення рішень органами державної влади, яких обрав народ України, а не шляхом непрозорого розмивання відповідальності за ухвалені рішення. Навіть в умовах надзвичайних обставин народ залишається не тільки «єдиним джерелом влади», але й «носієм суверенітету», суб'єктом, який здійснює цю владу (частина друга статті 5 Конституції України)», - зазначив Василь Лемак.

На думку судді,  видання Урядом України Постанови № 392 є таким способом ухвалення рішення в сфері прав людини, який є несумісним з Конституцією України, оскільки порушує принцип поділу влади. 

Лемак також зауважує, що  Верховна Рада України фактично  самоусунулася від ухвалення рішень у цій сфері, що не узгоджується з принципом народного суверенітету та не відповідає загальноприйнятій практиці інших європейських держав у протидії COVID-19.

"Обмежувальні заходи, які здійснюються у зв'язку з поширенням COVID-19, є державним втручанням до фундаментальних конституційних прав людини, з урахуванням динамічного змісту заходів «карантину», не можуть бути невизначеними в часі (безстроковими) та підлягають періодичному перегляду парламентом. Фактичне самоусунення Верховної Ради України від ухвалення рішень у цій сфері не узгоджується з принципом народного суверенітету та не відповідає загальноприйнятій практиці інших європейських держав у протидії COVID-19", - зазначив Василь Лемак.

На думку Василя Лемака, обмеження призвели до дискримінації стосовно певних категорій людей (зокрема, до осіб літнього віку). Зокрема, запроваджений урядом засіб «повна самоізоляція» для певної категорії осіб як феномен є неприпустимим з конституційної точки зору. 

 "…Частина заборон сформульована в такий спосіб, який порушує саму сутність (ядро) прав людини (людську гідність і свободу), що є неприпустимим загалом, оскільки йдеться про порушення прав людини, а не тільки їхнє обмеження", - наголошує суддя.

З повним текстом окремої думки Василя Лемака можна ознайомитися тут.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Больше из GreenPost
Фото: Максим Никитин
«Правильный Цезарь» с сухариками – пошаговый рецепт
2 мин на прочтение2 часа назад
Изображение сгенерировано ИИ
Винтажный шарм в вашем саду: как старые деревянные ящики становятся украшением ландшафта
3 мин на прочтение8 часов назад
Фото: Euronews
«Победа прозрачности»: Еврокомиссия по всем пунктам проиграла дело о «Пфайзергейте» — что дальше?
2 мин на прочтение8 часов назад
Фото: Unsplash/CC0
Масштабное цветение токсичных водорослей привело к гибели сотен морских животных у побережья Калифорнии
4 мин на прочтениеВчера
Астрологический прогноз на 21 мая 2025 года
6 мин на прочтениеВчера
Французский коньяк: выжить между торговыми войнами и изменением климата
8 мин на прочтениеВчера
В Черкассах провели успешную трансплантацию сердца 38-летнему пациенту
1 мин на прочтениеВчера
Музей чистой воды в Беляевке пополнился миниатюрой легендарного британского судна (ФОТО)
1 мин на прочтениеВчера