- Главная
- Новости
- Еко
- Тварини & рослини
- Школи важливі, але зелені жаби важливіші: у Німеччині зоозахисники блокують бізнес
Школи важливі, але зелені жаби важливіші: у Німеччині зоозахисники блокують бізнес
Переселяти доводиться не тільки хом'яків, а й рідкісних птахів, кажанів, ящірок, жаб і навіть цілі мурашники.
Німецьких екологів звинувачують у тому, що вони можуть заблокувати будь-яку будівельну ініціативу. Дискусія про це з новою силою почалась після історії про 2,5 млн євро, витрачених на переселення 39 хом’яків, розповідає Deutsche Welle.
«Охорона видів — одна з найбільших перешкод на шляху будівництва», — розкритикував зоозахисників Клаус-Мартін Грот, колишній високопоставлений суддя у Берліні. За його словами, Інвестори в Німеччині ніколи точно не знають, чи зможуть реалізувати свої плани
Компанія Грота збиралася інвестувати 60 млн євро у бізнес-парк у берлінському районі Марцан, проте адміністративний суд столиці заборонив заплановане будівництво через можливу шкоду місцевим зеленим жабам. За словами Грота, суворі природоохоронні вимоги призводять до того, що створюється «менше квартир, менше шкіл [...] і менше робочих місць».
У червні в Берліні було ухвалено законопроект, покликаний прискорити процеси планування, затвердження та будівництва у місті, особливо житлового. Сенат столиці вирішив, що у зв'язку з цим мають спроститися деякі закони, котрі стосуються охорони видів — настільки, наскільки дозволять норми ЄС та федеральне законодавство.
Проте екологи запитують, чи дійсно запропоновані зміни прискорять процеси. Та й чи допустимі вони взагалі? За словами Верени Рідл, експерта з біорізноманіття NABU, згідно з німецькими законами, будівельники зобов'язані «вживати запобіжних заходів, щоб уникнути пошкоджень, яких можна було б уникнути». Порушення біологічної різноманітності мають бути «компенсовані» або «заміщені». Федеральний закон ґрунтується на приписах ЄС, мета яких — збереження дикої флори та фауни в Європі. Тобто правила захисту видів зникають у всьому ЄС однакові для всіх.
Будують повільно не лише через зоозахисників
Штефан Петцольд із німецького «Союзу охорони природи та біорізноманіття» (NABU), який раніше працював у проектному бюро великої компанії, додає, що початок будівельних робіт часто відкладається з інших причин — ніяк не пов'язаних з охороною довкілля. Крім того, менеджери часто дуже пізно залучають експертів-екологів до процесів планування.
Проблеми, впевнений Петцольд, виникають через відсутність комунікації між різними відділами, які іноді навіть перебувають в одній будівлі. Відставання в цифровізації та відсутність потрібних онлайн-інструментів ускладнюють доступ планувальників до більш ранньої документації й уповільнюють процес.
Не лише хом'яки. Є ще кажани, птахи, жаби, мурахи та жуки!
Це не вперше, коли переселяють хом'яків. Американська компанія Intel збирається неподалік Магдебурга будувати завод, вклавши в це 30 млрд євро. З ділянки площею 400 га було видалено хом'яки, яких випустили в дику природу в іншому місці.
Залізничний концерн Deutsche Bahn регулярно переселяє живність, що мешкає поряд із новою залізничною лінією чи станцією: рідкісних птахів, ящірок, жаб і навіть цілі мурашники. Іноді для виявлення рідкісних видів на тій чи іншій зарослій території використовують собаку-шукача.
У Дрездені будівництво мосту через Ельбу було відкладено через малого підковоноса. Цей крихітний вид кажанів перебуває під загрозою зникнення в Німеччині. Спеціально для тварин було придбано та посаджено чагарники за 200 000 євро, а для захисту підковоносів у районі досі діє обмеження швидкості 30 км/год.
Чому хом'яки й інші тварини такі важливі?
Верена Рідл зазначає, що Німеччина зобов'язана захищати тварин, які перебувають під загрозою зникнення. Близько третини всіх видів, що мешкають у країні, — вже у небезпеці.
«Ми повинні захищати види, поки вони ще представлені, тому що, як тільки вони вимруть, їх уже неможливо буде повернути», — наголошує Рідл.
Кожен вид грає свою роль у здоров'ї екосистемі.
«Щоб екосистема функціонувала, видів не повинно бути менше певної кількості. І ми не знаємо, які та скільки видів мають вирішальне значення», — каже Рідл. Навіть комарі мають свою функцію: вони, наприклад, є кормом для птахів. Тому захист видів — це не розкіш, а абсолютна потреба, додає Штефан Петцольд.
Звісно, школи важливі.
«Але збереження природи однаково відповідає суспільним інтересам. Нам необхідне свіже повітря, нам потрібні зелені зони для відпочинку, які одночасно є місцем існування для інших живих істот. Зрештою, ми діємо в інтересах природи, яка не здатна захистити себе сама», — упевнений еколог.
Більше новин читайте на GreenPost.