В нинішніх умовах збереження ментального здоров'я стає важливим завданням, і іноді здається, що воно невиконуване. Як упоратися зі стресом, який ніби заповнив усе наше життя? Про це GreenPost розповіла психолог Ольга Дяченко.
— Чи існують у природі здорові люди з погляду психолога? Як має виглядати здорова психіка?
— Звісно, психічно здорові люди є. Їх не так багато, як би хотілося, але інколи в роботі зустрічаються такі особистості, які проживають надскладні випробування, навіть долаючи дуже сильний стрес к цьому житті, вони залишаються дуже стійкими, і це є приклади для наслідування.
Здорова психіка — це коли людина може реалізовувати себе як особистість, бути стійкою в стресових ситуаціях і бути повністю адаптованою до суспільства.
— Стрес завжди був невід’ємною частиною нашого життя, а тепер і поготів. Чи є якась успішна стратегія, яка дозволяє якщо не подолати стрес, то принаймні мінімізувати його?
— Так, стреси є невід'ємною частиною нашого життя, вони постійно до нього дотичні. Та крім того, що стрес має шкідливу дію, він має ще й активуючу, корисну дію, тому що він мобілізує наші внутрішні ресурси, як фізичні, так і психічні, і гартує нашу психологічну стійкість. Є навіть розроблені цілі концепції управління стресом — їх є таких чотири основних.
Перша з них — уникати. Зрозуміло, що ми можемо уникати певних стресових факторів і таким чином вирішувати для себе цю проблему.
Наступна концепція — змінюватися: змінювати реакції, говорити про те, що турбує, знаходити компроміси та бути в цьому наполегливими.
Третя стратегія — адаптуватися: змінити свої стандарти, підлаштувати їх під систему, те середовище, в якому ми перебуваємо.
Четверта концепція — приймати. Є навіть такий вислів: «Якщо ти не можеш змінити ситуацію — зміни своє ставлення до неї».
— Що ми можемо зробити для поліпшення свого ментального здоров’я? Які є дієві способи?
— Для поліпшення ментального здоров'я мають бути забезпечені базові потреби. Першою такою потребою є здоровий сон. Має бути правильний режим праці та відпочинку — а якщо ми відпочиваємо, то цей відпочинок має бути обов'язково корисним, має бути забезпечена базова потреба в правильному харчуванні, у фізичній та в соціальній активності. Що говорити про те, що формує нашу психічну стійкість, — то це усвідомленість. Кожна людина приймає вибір: залишатися їй стійкою чи бути слабкою та здатися. Тому стійкість починається з усвідомленості. Для цього нам добре ще допомагають техніки саморегуляції, релаксаційні практики та ресурси. Дотримуючись цих правил, ми можемо залишатися в стані балансу і залишатися психологічно здоровими.
Більше новин читайте на GreenPost.