Купальське святкування під футбольний матч Україна-Англія: як білоруси святкували літнє сонцестояння в Києві (фото)
Кажуть, що обрали дату Дня незалежності Республіки Білорусь випадково.
Київські білоруси влаштували купальське святкування між двома традиційними датами — 21 червня, коли астрономічно відбувається літній сонцеворот, та 6 липня, коли Івана Купала святкують за григоріанським календарем.
У Білорусі, де серед населення чимало не лише православних, а й католиків, Купала святкують двічі — і за традицією в червні, і в липні, коли це державне свято.
За останні місяці в Україні дуже зросла кількість білорусів, і вони вирішили відсвяткувати Купала за своїми традиціями. Запевняють, що ніч із 3 на 4 липня було вибрано не тому, що це День незалежності Республіки Білорусь (тим більше свято неоднозначне — хтось трактує його як день визволення Мінська від «фашистської окупації» у 1944 р., а хтось — визволення білоруської столиці від московської окупації у 1660 р.). Просто не встигли підготуватися у червні й вирішили не конкурувати з українцями 6 липня, а приєднатися до святкування, напередодні влаштувавши своє. До участі запрошувались усі охочі, але відсвяткувати разом із білорусами «Купаллє» прийшло лише двоє українців.
Представник організаторів Валерій Сліпухін розповів GreenPost, що київські білоруси, котрі вирішили влаштувати святкування, мають різну партійну приналежність. Єдине, що їх об’єднує, — прагнення зберегти ідентичність.
«Ми проводимо це святкування, щоб з’єднати білорусів, щоб вони не забували про свої традиції — щоб вони пам’ятали, що вони не місцеві, що у них є своя мова та свої обряди», — сказав Валерій Сліпухін.
Загалом купальське святкування по-білоруськи має багато знайомого для українців: так само дівчата плетуть вінки, щоб пустити їх на воду, так само роблять велику гойдалку (щоправда, організатори цьогоріч не встигли подбати про цей елемент), так само шукають квітку папороті, так само водять танок навколо багаття та стрибають через нього. Однак є свої відмінності — інші танці, ігри, та й колесо не підпалюють, щоб скотити у воду, а просто палять у багатті.
Учасники святкування не лише вчили традиційні купальські танці та пісні, а й у паузах дивилися проміжні результати футбольного матчу Україна-Англія, вболіваючи за збірну України.
Торік ми розповідали про купальське святкування на карантині.