Можливо, кілька тисяч людей загинули на островах Майотта та Памандзі в Індійському океані після того, як на утворену ними заморську територію Франції обрушився циклон «Шидо». Про це в неділю, 15 грудня, заявив префект Майотти Франсуа-Ксав'є Б'євіль, повідомляє Deutsche Welle з посиланням на джерело.
Шторм, що обрушився днем раніше на острови у складі Коморських островів поблизу Мадагаскару, називають найсильнішим у регіоні з 1934 року. Зафіксована швидкість вітру перевищувала 200 км/год. В результаті на Майотті пошкоджено урядові будівлі, школи та нечисленні медичні установи.
Місцевій владі відомо про щонайменше 246 постраждалих та 14 загиблих внаслідок удару стихії. Насправді кількість загиблих може бути набагато більшою, а їх точну кількість надати буде складно, зазначив Б'євіль.
«Добре кілька сотень смертей. Можливо, ми наблизимось до тисячі чи навіть до кількох тисяч», — сказав він.
Як зазначив префект, на встановлення точної кількості загиблих впливає те, що населення Майотти переважно становлять мусульмани, згідно з чиїми традиціями «мертвих ховають протягом 24 годин». При цьому на Майотті мешкає величезна кількість біженців без документів — саме вони могли постраждати від стихії найбільше, оскільки часто мешкають у саморобних будівлях.
Рівень якості життя на Майотті також далекий від показників материкової Франції — у заморському регіоні загальною площею близько 374 км2 проживає понад 320 тис. людей. При цьому місцева економіка майже повністю залежить від дотацій із Парижа, а майже кожен третій мешканець Майотти — безробітний.
Попри загальний рівень руйнувань на Майотті, на одному з островів, що входять до складу заморського регіону, залишилася непошкодженою злітно-посадкова смуга місцевого аеропорту. Міністр внутрішніх справ Франції Брюно Ретайо заявив, що на Майотту відправлено 110 рятувальників і пожежників. Пізніше до них приєднаються ще 160 співробітників екстрених служб із материкової частини Франції.
Крім того, місцевій владі довелося відреагувати на випадки мародерства, які почалися після шторму. За словами Ретайо, на Майотті працюють близько 1600 жандармів і поліцейських.
Соціальній напрузі сприяє ситуація з нестачею води, що спостерігається у 2023 році через сильну за останні десятиліття посуху. Так, у серпні 2023 року два основні водосховища на Майотті були наповнені лише на 25 та 14 %. Однією із причин цієї ситуації аналітики називають наслідки глобальної зміни клімату.
Тропічне збурення, яке згодом отримало назву «Шидо», французькі метеорологи зафіксували 5 грудня, воно утворилося за 1200 км на південь від Мальдів. Досить швидко метеофеномену надали категорію «Інтенсивний тропічний циклон» за шкалою RSMC La Reunion.
«Шидо» обрушився на північні території Маврикія та північ Мадагаскару, після чого ненадовго ослаб. Однак потім циклон знову набрав сили. Крім Майотти, удар стихії припав на північні райони Мозамбіку на материковій Африці.
Раніше дослідники аналітичного підрозділу швейцарської перестрахувальної компанії Swiss Re підрахували, що глобальні збитки від стихійних лих на тлі зміни клімату можуть становити до 200 млрд доларів на рік.
Більше новин читайте на GreenPost.